Špatný krevní oběh může signalizovat vážné zdravotní problémy. Jejich přehlížení je vážná chyba

Fotografie: Unsplash

Špatný krevní oběh bývá spojován s nedostatkem pohybu a sedavým zaměstnáním, ale někdy se může stát, že je způsobený závažnějšími příčinami, jako třeba krevními sraženinami, říká lékař William Morrison.

Špatnému krevnímu oběhu čelí více lidí, než byste na první pohled mohli tipovat. Nemusí to vždy znamenat závažné problémy, pokud jste si ale jisti, že nedostatkem pohybu to není, navštivte lékaře. Jeho nejběžnějšími projevy jsou:

  • necitlivost a brnění
  • svalové křeče
  • velmi suchá kůže
  • pulzující bolest a píchání v končetinách
  • poruchy koncentrace a paměti
  • křehké nehty, které špatně rostou
  • chladné, oteklé a těžké končetiny s neobvyklou barvou

Onemocnění periferních tepen

Tento stav je způsoben tím, že se vaše krevní cévy zužují. Často bývá spojován s aterosklerózou, což je onemocnění, kdy se vám do cévních stěn ukládají tuky. To má za následek, že se céva postupně víc a víc zužuje a čím dál hůř propouští krev. V nejhorším případě se může ucpat úplně, což může způsobit její prasknutí, a to vede k akutnímu infarktu myokardu či k mozkové příhodě. Špatný krevní oběh důsledkem této nemoci se projevuje hlavně v dolních končetinách bolestí, necitlivostí a brněním.

Fotografie: Freepik

Krevní sraženiny

Nejčastější místa pro vývoj krevních sraženin jsou paže či nohy. Krevní sraženiny mohou vést k velmi vážným problémům s krevním oběhem. Horší ovšem je, když se krevní sraženina volně pohybuje ve vašem těle. Tím totiž hrozí, že se dostane do životně důležitých orgánů, jako jsou srdce, mozek, plíce a jim podobné. Tím může dojít k vážným problémům, které často bývají až smrtelné, a může to končit například mrtvicí či infarktem.

Cukrovka

Ta kromě hladiny cukru v krvi ovlivňuje prakticky vše ve vašem těle. Jednou z věcí, na které má vliv, je krevní oběh, zejména v některých oblastech těla. Nohy, stehna a hýždě jsou těmi nejčastěji postiženými oblastmi. Příznaky špatného oběhu se na těchto místech projevují hlavně při fyzické námaze.

Fotografie: Freepik

Křečové žíly a obezita

Křečové žíly se nejčastěji vyskytují na nohou a přirozeně vedou ke špatnému oběhu. Jejich nebezpečí tkví v tom, že mohou způsobit vznik krevních sraženin. Také nadváha představuje pro tělo obrovskou zátěž a ovlivňovat může právě krevní oběh. Nadbytečné kilogramy zvyšují riziko vzniku křečových žil, krevních sraženin a žlučových kamenů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]