Raynaudův syndrom aneb když krev v žilách neproudí, jak má: Ozývá se zblednutím dlaní

Fotografie: Intermedichbo / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Raynaudův syndrom je nebezpečné onemocnění, které snižuje průtok krve do končetin. Jeho pozdní léčba může mít velmi negativní dopad na vaše zdraví.

Raynaudův syndrom je stav, během nějž dochází k omezení, nebo dokonce přerušení průtoku krve do prstů na rukou či na nohou, do uší nebo nosu. Tyto problémy jsou nejčastěji důsledkem zúžení cév, které již nejsou schopny přivádět dostatek kyslíku do těchto částí těla, což může mít za následek závažné příznaky, včetně zmodrání prstů, nebo dokonce jejich odumření. Je proto důležité, abyste v případě rozpoznání tohoto nebezpečného onemocnění co nejdříve zahájili léčbu, říká doktorka Angelica Balingit.

Typy Raynaudova syndromu

Existují dva typy Raynaudova syndromu, a to primární a sekundární:

  • Primární Raynaudův syndrom: tento typ obvykle nemá známou příčinu a je idiopatický. Jedná se o 80 až 90 % případů tohoto onemocnění a většinou není spojován se závažnými příznaky. Může se však rozvinout v sekundární syndrom.
  • Sekundární Raynaudův syndrom: tento stav mohou způsobit specifické léky nebo některá onemocnění, včetně systémové sklerózy. U diagnostikovaných osob se mohou vyskytovat středně závažné až závažné příznaky, včetně zmodrání prstů, necitlivosti nebo silného brnění.

V každém případě je však nutné, aby byly oba typy tohoto onemocnění co nejrychleji léčeny, neboť primární může vést k rozvoji sekundárního a sekundární může mít opravdu závažné dopady na vaše zdraví.

Příznaky onemocnění

Raynaudův syndrom se projevuje v epizodách nebo záchvatech z onemocnění, přičemž postiženy bývají nejčastěji prsty rukou a nohou. Pokud u vás dojde k jeho rozvoji, mohou se objevit následující příznaky:

  • Postižená oblast zbledne nebo zbělá v důsledku nedostatečného průtoku krve.
  • Postižená oblast zmodrá a zároveň je chladná a necitlivá, protože tkáň ztratila kyslík.
  • Po zahřátí a obnovení krevního oběhu se mohou objevit zarudnutí, otok a nepříjemné pocity.
  • V závažných případech se mohou objevit kožní vředy a gangréna.

Silná bolest prstů může představovat řadu zdravotních problémů, které není radno podceňovat. Ty hlavní mějte neustále na paměti

necitlivost prstů na rukou
Fotografie: Pexels

Je také důležité zmínit, že zpočátku se mohou příznaky projevit pouze u jednoho prstu na ruce nebo noze. Nemoc však může začít postihovat další prsty a každý záchvat může trvat od několika minut až po hodiny. Ve většině případů Raynaudův syndrom také nepostihuje palec – v opačném případě to může znamenat rozvoj sekundárního Raynaudova syndromu. Ten se poté může začít přesouvat i na obličej, kolena nebo bradavky.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]