Polohy při spánku, které škodí tělu. Lidé si často nevědomky ničí zdraví

Fotografie: Depositphotos

Správný spánek je základní pilíř lidského zdraví. Mnoho lidí však netuší, že zásadní roli v kvalitním odpočinku hrají právě polohy, ve kterých usínáte.

Nesprávné držení těla během spánku je častou příčinou bolesti těla, ztuhlých svalů a často může způsobovat problémy, jako je migréna, spánková apnoe či dokonce pálení žáhy. Je proto důležité, abyste věděli, kterým spánkovým polohám se při uléhání do postele vyvarovat a zajistit si tak kvalitní odpočinek – přeci jen je to právě to nejdůležitější, co pro udržení svého celkového zdraví můžete udělat. Níže se proto můžete seznámit s 5 spánkovými polohy, které škodí vašemu zdraví a způsobují nepříjemnou bolest. Více prozradila lékařka Avi Varma.

Spánek na břiše

Spaní na břiše je jedna z nejhorších spánkových poloh. Je totiž nemožné spát s obličejem přímo na polštáři, protože takovým způsobem dochází k omezení dýchání. Pokud v ní tedy usínáte, musíte vždy otočit hlavu do jedné strany. To ovšem způsobuje velkou zátěž krku a zad, která vede k bolestem během celého dne. Dobrou alternativou je v tomto případě usínat na zádech s rukama podél těla. V takovém případě je páteř dostatečně podepřená a narovnaná a bolesti krku a zad naopak snižuje.

Spánek s rukama nad hlavou

Když spíte na zádech s rukama nad hlavou, vytváříte tlak na nervy v horní části zad, což může vést k následné bolesti ramen a horních zádových svalů. Mnohem lépe uděláte, pokud jako v předchozím případě necháte ruce natažené podél těla – nebo ještě lépe podložíte svá kolena malým polštářkem. Tímto způsobem podpoříte správné držení páteře a předejdete vzniku potenciální bolesti.

Spánek na pravém boku s nataženýma rukama

Při spánku na pravém boku s rukama nataženýma před sebou se mohou objevit bolesti v oblasti ramene, paže a zad. Kromě toho může tato poloha také zvyšovat reflux kyseliny, což vede k následnému pálení žáhy. Zvláště opatrné by měly být v tomto případě především těhotné ženy, protože tato poloha také omezuje průtok krve k plodu. Lékaři však doporučují, abyste se lidé obecně vyhýbali usínání na pravém boku.

Fotografie: Pixabay

Spánek na levém boku s nataženýma rukama

Když spíte na boku s nataženýma rukama před sebou, omezujete průtok krve a vytváříte velký tlak na nervy, což může způsobit bolest ramen a paží. Kromě toho může tato poloha zatěžovat vnitřní orgány, a to zejména žaludek a plíce. Pokud chcete problémům předejít, raději nechte své ruce natažené podél těla. Tímto způsobem podpoříte svou páteř udržíte ji v její přirozené křivce, čímž se vyvarujete vzniku bolesti zad a šíje. Navíc je tato poloha skvělým způsobem, jak snížit chrápání.

Spánek v poloze plodu

Poloha plodu je ve skutečnosti jednou z nejhorších poloh při spánku, protože nijak nepodporuje krk ani páteř a vede k jejímu zakřivení. V důsledku se tak lidé mohou potýkat s častými bolesti šíje a zad. Pokud i přesto chcete v této poloze usínat, můžete si ulevit tím, že si mezi svá kolena vložíte menší polštářek. Tímto způsobem ulehčíte zádům od přílišné zátěže a vyvarujete se tak potenciálním problémům. Dbejte však také na to, abyste neprotahovali paže směrem ven – to může vést k bolesti ramen.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]