Cviky, díky kterým usnete do 5 minut. Už žádné dlouhé počítání oveček

Fotografie: Depositphotos

Málokdo stojí o to, aby večer nemohl usnout. Někdy ale stačí být více rozrušen přemírou starostí, aby se spánek zdráhal přijít. Lze tomu ovšem docela snadno předejít.

Jestliže chcete dobře spát, měli byste sáhnout po některých jógových polohách, které přinášejí uklidnění mysli. Nejedná se ale jen o dechová cvičení, jež se využívají při meditaci. Pokud si je zacvičíte před ulehnutím ke spánku, pomohou vám ho rychle přivolat. Provádět je můžete přímo v posteli nebo i na podlaze na měkčí podložce. Počítejte ovšem s tím, že s posledním cvikem možná usnete, říká lékařka Arlene Semeco.

Nohy proti zdi

Lehněte si tak, abyste byli zády ke zdi. Pas si podložte měkkým polštářem. Nohy zvedněte a natažené je opřete o zeď. Ruce jsou natažené podél těla. V této poloze vytrvejte po dobu dvou minut.

Leh na břiše

Lehněte si na břicho na polštář a natáhněte ruce za sebe. Spojte prsty na rukách k sobě. Zhluboka se nadechněte, měli byste se mírně prohnout v zádech a snažit se rukama dosáhnout si na paty. Pak se pomalu vraťte do výchozí polohy, přitom vydechujte. Cvik je třeba opakovat asi 10krát, teprve potom prsty rozpojte. A můžete přejít na další cvik.

Nohy široce roztažení

Je pravděpodobné, že tento cvik nedokáže perfektně provést úplně každý. Vyžaduje totiž nohy v širokém úponu, přičemž tělo leží na polštáři. Záda by měla být narovnána a je nutné přitom zhluboka dýchat. Při nádechu se pomalu vztyčujte do sedu, při výdech si opět lehejte na podložku. Cvik opakujte 10krát.

Fotografie: Pixabay

Nohy u sebe

Opět si lehnete na podložku/postel na polštář a chodidla přitisknete k sobě, kolena jsou přitom roztažená do stran. Paže jsou natáhnuté podél těla dlaněmi nahoru. Zhluboka dýchejte a v poloze vytrvejte asi 3 minuty.

Otočky nohama do stran

Ležíte na zádech s pokrčenými koleny. Nyní budete pomalu naklánět nohy nejprve na jednu stranu, pak na opačnou. Cvičení zopakujte 2krát na každou stranu.

Fotografie: Freepik

Leh na zádech

Příjemnou a odpočinkovou polohou je leh na zádech na polštáři. Nohy jsou mírně rozkročené, ruce podél těla dlaněmi nahoru. Hlava a páteř by měly být v jedné linii. V této fázi cvičení byste měli mít na sobě pyžamo, protože toto cvičení by mělo přivolat spánek. Třikrát se zhluboka nadechněte a přitom vydechujte nosem. Pak udělejte 4 normální nádechy a výdechy. Další cviky nejsou potřeba, protože bystě měli usnout.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]