Špatná poloha během spánku může být příčinou řady problémů. Která je pro vás ta nejlepší?

Fotografie: Depositphotos

Vydatný a klidný spánek je pro lidský organismus nesmírně důležitá věc. Zvolte si správnou polohu, která vám zaručí ty nejkrásnější a nejsladší sny.

Po dlouhém a únavném dni se člověk těší na jediné, a to na pořádný a klidný spánek. Ne každému se ale poštěstí a po probuzení se setká s nepříjemnými bolestmi zad a krčních obratlů, nebo dokonce s velmi závažným onemocněním páteře, kterým je skolióza. Tento problém jde ovšem velmi jednoduše vyřešit zvolením správné polohy během spaní, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Na zádech jen bez chrápání

Při spaní je nejlepší lehnout si na záda. Důvodů je opravdu mnoho.

  1. Zaručí, že páteř zůstane v optimální poloze.
  2. Zabraňuje bolestem krčních obratlů a zad.
  3. Pomáhá při potížích se žaludečními kyselinami (při ležení vzniká v trávící soustavě spád, který zmíněné látky nepřekonají a zůstanou tak v žaludku).
  4. Díky této poloze zůstane vaše poprsí pevné, protože je přirozeně podepřené a není namáhané.

Spánku na zádech by se měli vyhnout pouze ti jedinci, kteří trpí nočním chrápáním, protože právě v tomto případě je nejvíc intenzivní.

Fotografie: Pixabay

Spaní na boku podporuje zdraví zad

Na druhém místě je varianta spaní na boku. I v tomto případě zůstává vaše páteř ve správné poloze, což je skvělé pro zdraví vašeho krku a zad. Vhodné pak je pořídit si ve specializované prodejně anatomický polštář z paměťové pěny. Ten bude vaší páteři potřebnou oporou. Spánek na levém boku je doporučený zejména pro těhotné ženy a lidi trpící pálením žáhy.

Spaní na břiše tlumí chrápání

Ohledně prospěšnosti spaní na břiše se odborníci často neshodují. Její nevýhodou totiž je, že při ní dochází k:

  • vyššímu tlaku na klouby, některé svaly a krk,
  • intenzivnější tvorbě vrásek,
  • snížení pevnosti poprsí.

Mezi výhody pak patří úleva při nočním chrápání a bolestech bederní páteře (v meziobratlových ploténkách totiž dojde k vyrovnání tlaků).

Fotografie: Unsplash

Klubíčko vám přinese vrásky

Vyvarovat byste se měli tzn. embryonální poloze. Ta spočívá ve vašem schoulení do klubíčka, kdy vaše kolena směřují nahoru a brada dolů. Po probuzení vás pak můžou nepříjemně bolet záda a krk. Dalšími nepříjemnostmi spojené s touto variantou spánku jsou nadměrná tvorba vrásek, potíže s páteří a bolavá prsa.

Zdroj: Healthline