Snižte riziko vzniku cevní mozkové příhody na minimum a sledujte příznaky, které mohou signalizovat problémy

Fotografie: Pixabay

Mrtvice se týká převážně starších lidí, to jsme si alespoň dříve mysleli. Novější data z nemocnic ale ukazují na něco jiného. Začíná totiž postihovat i celkem mladé lidi. Podle statistik až dvěma třetinám obětem této mozkové příhody ještě nebylo 65 let.

Také jste v šoku? Jde o zákeřnou chorobu, která vás může stát život. Naštěstí existují způsoby, které snižují riziko jejího vzniku. Pokud dodržíte následující postupy, zajisté se vám vyhne. V dnešním článku najdete vše, co jste chtěli vědět.

Co je to mrtvice

Jde o mozkovou příhodu, během které přestane do mozku proudit krev. Mozkové buňky přestanou dostávat dostatek kyslíku a tělo ztratí kontrolu nad svými funkcemi. Poškodí se svaly a dojde k paralýze. Přestane vám fungovat paměť. Můžete dokonce ztratit řeč. Existují dva typy mozkové příhody

  • ischemická
  • hemoragická

Během ischemické mozkové příhody dojde k incidentu kvůli ucpaným či uzavřeným tepnám, kterými proudila krev do mozku. Hemoragická vznikne tehdy, pokud některá z mozkových cév praskne a do mozku začne vytékat krev.

Fotografie: Freepik

Hlídejte si krevní tlak

Věděli jste, že nejčastější příčinou mozkové příhody je vysoký krevní tlak? Proto byste si měli krevní tlak pravidelně měřit. Pokud na vysoký krevní tlak zrovna netrpíte, přesto je dobré si ho párkrát do roka změřit.

Pokud se náhle zvýší, vyhledejte lékaře, aby vám předepsal vhodnou medikaci.

Fotografie: Freepik

Stravujte se zdravě a hýbejte se

Správné stravování by mělo obsahovat potraviny, které podporují funkci srdce a zlepšují kvalitu krvinek. To dokáží luštěniny, zelenina, celozrnné potraviny, lesní plody a tučné ryby. Pomohou stabilizovat tlak na správných hodnotách.

Doporučujeme také přestat příliš solit a zvýšit příjem draslíku. Zdravou stravu je nutné podpořit pravidelným pohybem. Obezita je rovněž jedním z faktorů, na které byste si měli dát pozor.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]