Alfa a omega hubnutí s názvem bílkoviny: Snídaně by o ně v žádném případě neměla být ošizena

Fotografie: Depositphotos

Snídaně plná bílkovin vám dokáže pomoci shodit přebytečná kila. Stačí si ji správně připravit, pravidelně ji konzumovat a výsledky se dostaví brzy.

Přidání většího množství bílkovin do jídelníčku je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak můžete zhubnout. Vyšlo totiž najevo, že konzumace alespoň 20 gramů této důležité živiny při snídani účinně tlumí chuť k jídlu později večer, pomáhá nastartovat metabolismus a ulehčuje tělu spalovat kalorie. Kromě toho jsou bílkoviny klíčové pro správný chod těla a zdravý mozek, tudíž je jejich konzumace pouze k prospěchu. Pokud si je však dopřejete ihned po ránu, přinesou vám maximální účinek, říká doktor Grant Tinsley.

Snídaně a lidské zdraví

Již v minulosti bylo vynechávání snídaně spojováno s přibýváním na váze. Dnes však existují i důkazy, které potvrzují, že je dobré se po ránu pořádně najíst, neboť se v opačném případě můžete potýkat s problémy s hubnutím, a dokonce také se zažívacími potížemi – tyto vedlejší účinky jsou ovšem subjektivní. Dobře se nasnídat je však spojováno i s mnoha dalšími výhodami, jako je například lepší duševní výkonnost a vyšší energetická hladina během dne. Samozřejmě ale záleží na tom, co jíte.

Bílkoviny a hubnutí

Bílkoviny jsou obzvláště prospěšné pro hubnutí zejména proto, že tělo spotřebuje na jejich metabolismus mnohem více kalorií než na metabolismus tuků či sacharidů – to je také důvod, proč vás jejich konzumace udrží déle sytými. Tento faktor pak dále souvisí s menší potřebou se přejídat v odpoledních či večerních hodinách. Je ovšem důležité poznamenat, že abyste získali dobré výsledky, měli byste jíst bílkoviny každý den, a to nejlépe po ránu. Stejně tak by však neměli chybět k obědu a na večeři.

Podpora metabolismu

Zrychlení metabolismu je další faktor, díky němuž vám pomůže každodenní snídaně plná bílkovin snadněji zhubnout. Jakmile je totiž sníte, vaše tělo začne spalovat velké množství kalorií, aby je dokázalo strávit – ve skutečnosti bylo prokázáno, že vysoký příjem bílkovin vede ke spálení 80 až 100 kalorií denně navíc. Stejně tak vám strava bohatá na tuto živinu pomůže zabránit ztrátě svalové hmoty.

dieta hubnutí
Fotografie: Freepik

Nejlepší snídaně s vysokým obsahem bílkovin

Pokud se ptáte, která potravina se nejvíce hodí při hubnutí ke snídani, odpověď je jednoznačně vejce. To je totiž neuvěřitelně výživné, obsahuje hojné množství této důležité živiny, a to za cenu velmi mála kalorií. Každodenní konzumace vajec po ránu pomáhá snižovat nutkání přejídat se po dobu následujících 36 hodin. Dále pak můžete zařadit do své snídaně také ryby, maso, drůbež nebo mléčné výrobky, které jsou taktéž skvělými zdroji bílkovin. Ideální snídaně tedy může vypadat následovně:

  • Míchaná vejce: například se zeleninou, smažená na kokosovém nebo olivovém oleji.
  • Omeleta: například se špenátem nebo sýrem a šunkou.
  • Smažené tofu: například s kapustou a sýrem bez mléka.
  • Řecký jogurt: například s pšeničnými klíčky, semínky a lesními plody.
  • Proteinový nápoj: stačí smíchat jednu odměrku syrovátkového proteinu, banán, mražené bobule a mandlové mléko a směs následně vypít.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]