Na akné nezabírá jenom kosmetika, mohou pomoci i jiné léčebné metody

Akné je problém nejenom jedinců v pubertě, ale je také problémem v pozdějším věku. Kdo na něj trpí, hledá cesty, jak se ho zbavit. Známou možností je využití kosmetiky. Tedy různých krémů, různých zásypů, vod, mlék a různých dalších věcí, které mohou pomáhat. Někdy více, jindy méně. Nejde však o jediný způsob léčby akné.

Injekce kortizonu

První možností, jak léčit akné, jsou injekce kortizonu. Jde o lékařskou proceduru, kterou lze poptat u svého dermatologa. Jedná se o léčbu pomocí takzvaného steroidu, který se ve formě tekutiny vstřikuje pod kůži, přímo na jednotlivá postižená místa. Díky tomu dokáže uklidnit a zmírnit zánět a eliminovat i jeho další rozšiřování. Jde o poměrně efektivní a úspěšnou metodu léčby, které eliminuje i možný výskyt zjizvení.

Isolaz

Isolaz je metodou léčby akné, která se provádí často v různých kosmetických salonech. Jde o využití metody takzvaného pulzního světla, které je aplikováno právě na postižená místa. Díky tomu dochází k eliminaci možných bakterií a tak ke zmírnění zánětu. Tato metoda léčby akné by měla být prováděna výhradně jenom kvalitními a certifikovanými přístroji, ve studiích s dobrými referencemi.

Perorální antibiotika

Akné se dá řešit i pomocí antibiotik. Jde vlastně o zánět s typickými projevy na pokožce. A záněty se dnes antibiotiky zcela běžně léčí. A tak je možné v případě těchto kožních problémů použít i vhodná antibiotika z řady tetracyklinů, která mají protizánětlivé účinky. Antibiotika je samozřejmě třeba kompletně dobrat, aby se projevil jejich účinek. První pozitivní změny však lze pociťovat už za několik dní. Pozor však na negativa, která antibiotika obecně mají. Doporučena jsou proto hlavně u akné, kde ostatní metody selhaly.

Antikoncepční pilulky

Nepotvrzují to jenom ženy, ale potvrzují to také různé studie. Na akné mohou být vhodnou volbou také antikoncepční pilulky. Důvodem je jednoduše to, že dokážou optimalizovat hladiny ženských hormonů a tak snížit i výskyt akné. Nemusíme pochopitelně připomínat, že jsou možností, která je určená jenom pro ženy a dívky, nikoliv pro muže.

Retinoidy

Retinoidy jsou speciální produkty, které byly vyvinuty právě na boj s akné. Jedná se o deriváty vitamínu A, které mají pomoci kůži vyčistit a mají pomoci také regulovat maz a samotný zánět. O jejich použití pochopitelně musí rozhodnout lékař, jelikož aktuálně jsou retinoidy těmi léky, které jsou výhradně na předpis.

Fotodynamická terapie

Jde o moderní způsob, jak se dá eliminovat akné. Jedná se o metodu založenou na aplikaci kapaliny, která je citlivý na světlo. Právě fotodynamická terapie zajistí působení kapaliny a světla na těch správných místech, kde potom dojde ke snížení zánětlivých procesů a akné postupně mizí. Nutno však říci, že krátkodobě může mít tato metoda i negativa, jelikož kůže je po ní zarudlá.

Isotretinoin

Posledním způsobem, na který se podíváme, je takzvaný isotretinoin. Známý je také jako accutane. Jedná se o několik verzí léku, který je určený jak pro pacienty se závažným akné, tak i pro pacienty, u kterých se jiné zmíněné metody léčby nesetkávají s pozitivním účinkem. Problémem této metody je řada vedlejších účinků, a proto není vhodná třeba pro těhotné ženy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]