Skvrnky na žloutku vajíčka nepřekáží v jeho konzumaci. O co vlastně jde?

Už se vám někdy stalo, že jste rozbili vejce a ve žloutku se vám objevila červená nebo černá skvrna? Nestává se to příliš často, ale jistě se s tím každý z nás setkal. Podle některých názorů se jedná o zárodek slepičího embrya, které se však nemohlo plně vyvinout. Nemusíte se však bát – o nic takového nejde.

O oplodněné vejce se nejedná

V prvé řadě je třeba říci, že se nijak nemusíte bát o čerstvost vejce. Takové vejce je zcela nezávadné a můžete jej bez obav sníst. Ve své podstatě je ta malá černá nebo červená tečka jen pouhá kapička krve. Tyto krevní místa způsobuje malé prasknutí v oblasti vaječníků při tvorbě vajíčka. U slepice, která vejce snášela, jednoduše při tvorbě vejce došlo k malému porušení cévky, která lehce krvácela a kapička krve zůstala ve vejci po celou dobu, co putovalo až k vám na talíř. Často jde o geneticky danou vadu, kterou slepice trpí, někdy se ale může také jednat o následek stresu. Může se jednat třeba o to, že takové slepice nemají dostatek vody, málo potravy nebo potravu nízké kvality, špatné podmínky k životu, případně hlasité zvuky nebo nedostatek živin.

V obchodech jen velmi zřídka

Pokud nicméně vejce běžně kupujete v obchodech, je jen malá pravděpodobnost, že na podobnou věc narazíte. Krvavé skvrnky naleznete u méně než 3 % vajíček. Objevují se tedy jen zřídkakdy. Všechna vejce se předtím, než jdou na prodejní pulty, prosvěcují, a ta s krevními místy se bez milosti vyřazují. I tak je ale můžete bez problémů zkonzumovat, není to na závadu. A pokud se vám taková představa hnusí, není nic jednoduššího než malou skvrnu krve odstranit. Snadno ji vylovíte lžící nebo špičkou nože. Jestliže vy sami slepice chováte a podobné krvavé skvrny nalézáte ve vejcích často, snažte se najít příčinu. Je to každopádně znamení, že něco není tak úplně v pořádku, a bylo by vhodné problém odhalit a vyřešit.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]