Šípkový sirup si hravě poradí s nachlazením. Jedná se o zlatý poklad domácí lékárničky

Fotografie: Chmee2 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Mnoho lidí se snaží chránit přirozenou cestou před slabostí, nachlazením a viry všeho druhu. Zdraví je přece to nejdůležitější. To nám umožňuje užívat si života a získat z něj vše, co chceme.

Šípkový sirup posílí naši imunitu a je vhodný pro léčbu prvních podzimních a zimních infekcí. Než se vydáte do lékárny pro doplňky stravy na posílení imunity, vyplatí se změnit směr a vydat se na procházku mimo město. Keře divokých růží rostoucí mezi polními cestami právě přinášejí plody. Hojná sklizeň této rostliny, v České republice tolik oblíbené, je nejlepším zdrojem vitamínu C, potvrzuje lékařka Jillian Kubala.

Zázračná šípková růže

Pouhé tři šípky stačí k pokrytí denní potřeby vitamínu C. Jeho obsah je desetkrát vyšší než například v rybízu. Kromě toho obsahuje další mimořádně cenné složky pro naši stravu, včetně velkého množství železa. Je bohatý na flavonoidy, třísloviny, minerální soli a pektin. Vysoce ceněný je také esenciální olej z růže. Šípkový sirup zlepšuje imunitu organismu, protože obsahuje velké množství vitamínu C. Snižuje také pocit únavy, zlepšuje náladu a pomáhá při zažívacích potížích.

Ale to není všechno! Šípkový sirup chrání před některými druhy rakoviny a má příznivý vliv na vzhled pokožky. Sklízet ho však není zcela snadné. Přestože je dostupnost šípkových keřů v naší zemi vysoká a sklizeň můžete spojit s příjemnou procházkou, stonky plné trnů vám to účinně ztěžují. Jakmile se vám však podaří košík naplnit červenými kuličkami, zbývá nejpříjemnější fáze – vaření sirupu – plná krásné vůně.

Postup na šípkový sirup

Při přípravě šípkového sirupu je třeba nejprve získat správné suroviny. Hledejte rostlinu ve svém okolí – vyskytuje se především na slunných místech, včetně okrajů lesů. Plody by se měly sklízet ideálně v srpnu nebo v září, kdy jsou již dostatečně šťavnaté a měkké. Není to však podmínkou. Jak vidíte, vyplatí se proto připravit se na podzimní a zimní období s předstihem a řádně pečovat o své zdraví.

Přírodní přípravek na posílení imunity je velmi jednoduchý. Potřebujete k tomu asi 1 kg šípků, 250–300 g cukru/xylitolu, 2 lžíce citronové šťávy a 2 litry vody. Postup je následující:

Šípky očistěte, opláchněte a zalijte horkou, ale ne vroucí vodou. Když šípky mírně vychladnou, rozmixujte je na hladkou kaši. Rozmixované šípky prolisujte přes jemné síto, abyste odstranili nežádoucí semínka. Přidejte cukr a mírně zahřívejte asi 20–30 minut.

šípky, rostlina
Fotografie: Pexels

Horký šípkový sirup nalijte do sklenic nebo do lahví a dobře uzavřete. Můžete ho také pasterizovat. Když jsou sklenice studené, dejte je do lednice. Sirup používejte každý den po 1 čajové lžičce. Po krátké době uvidíte, jak moc je domácí léčba prospěšná.

Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine