Inspekce nařídila okamžité stáhnutí tohoto dětského sirupu z trhu. Poškodil organismus už tisícům dětí

Fotografie: Warp3 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pokud máte ve své lékárničce tento sirup, raději se ujistěte, že se nejedná o šarži obsahující silný přípravek. Hygienická inspekce ho nyní rychle začala stahovat z trhu.

Pokud máte doma jeruzalémský sirup, měli byste se ujistit, že se nejedná o šarži obsahující nebezpečný léčivý přípravek – ten může ublížit zejména dětem a lidem s oslabeným imunitním systémem. Ačkoliv se podle webu ScienceDirect jedná o skvělý výrobek, který nabízí nespočet benefitů pro lidské tělo, objevil se jeden druh, jenž obsahoval nesprávné ingredience. Ty dokonce ani nebyly uvedeny na jeho obalu.

Oblíbený dětský prostředek mizí z trhu

O celé události informoval polský web Fakt, podle nějž hygienická inspekce začala stahovat jeruzalémský sirup pro děti vyrobený mnichy z Krakova. Ten měl totiž obsahovat dětské mléko, ovšem namísto toho v něm byl nalezen léčivý přípravek, který může mít závažný dopad na dětské zdraví. Oblíbený lék proti infekcím a zánětům horních cest dýchacích tak začíná mizet z celého evropského trhu.

Hlavní hygienický inspektor varoval především před přípravkem s názvem „Sirup z Jeruzaléma pro děti“, který měl objem 200 mililitrů a číslo šarže 220602 (jeho datum minimální trvanlivosti byl květen roku 2024). Stejně tak byla zjištěna přítomnost nesprávných látek v téměř totožném přípravku zvaném Antinervinum, který měl číslo šarže 211001 a datum spotřeby do října 2023. Vrchní inspekce tak nyní nabádá každého, kdo takový výrobek má ve své domácnosti, aby ho okamžitě přestal používat.

Riziko poškození organismu

Hlavní inspekce upozorňuje, že přítomnost nesprávných látek ve výrobku neznamená pouze jeho neúčinnost, ale také potenciální riziko poškození organismu. O to horší je skutečnost, že se jedná o výrobek doporučovaný dětem, které ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém. Hrozí tak například riziko otravy, narušení funkce orgánů a také silné zažívací potíže, včetně bolesti žaludku a průjmu – s těmito příznaky vám mimo jiné pomůže pravidelná konzumace datlí, jak jsme na webu ZdravéStravování nedávno zmiňovali.

Z pozření vepřového masa dostal ukrutné křeče. Odborníci varují před těmito produkty

Fotografie: iStock

Výrobce léčivých prostředků „Boni Fratres Pharmaceutical Sp.“ podnikl urychlené kroky k objasnění věci a stažení vadné šarže svých produktů z prodeje. Odborníci také vyzývají každého, kdo si je zakoupil, aby je vrátil do lékáren, nebo zlikvidoval – stejně tak doporučují jedincům, kteří je užívali, podstoupit preventivní vyšetření u lékaře, které odhalí případné potíže způsobené sirupem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]