Výrobky z kokosu

Výrobky z kokosuO kokosovém oleji bylo již napsáno mnoho. Každý ví, že jeho účinky na lidský organismus jsou výtečné. K méně známým produktům pak patří kokosový cukr, sirup či kokosová mouka. Jak je vidět, kokos je skutečně veledarem matky přírody. V dnešním článku se zaměříme na produkty vyráběné z kokosu a květů kokosové palmy.

Kokosová mouka

Vyrábí se z kokosové dužiny, jež se po vysušení a vylisování rozmele na jemno. Kokosovou mouku lze využít v mnoha receptech místo té klasické. Například u sladkých receptů (koláče, buchty, muffiny, palačinky). Přesto, že není kokosová mouka slazená má díky nasládlé chuti kokosu sladký nádech, tudíž nemusíte přidávat obvyklé množství cukru. Mimo pečení je vhodná k zahuštění smetanových omáček a polévek.

Přidáním do vody vytvoříte nápoj bohatý na vlákninu a bílkoviny. Díky tomu je vhodná pro vegany a vegetariány. Rovněž se jedná o výtečnou bezlepkovou náhradu, pro lidi trpící celiakii. Výborná je také pro trpící vysokým cholesterolem, cukrovkou, problémy s trávením a do různých diet. Připravit si z ní můžete vydatnou a zdravou kaši namísto vloček. Drobná změna vždy přijde vhod. Přidáte-li do stejného receptu i kokosový olej umocníte nejen chuť, ale i pozitivní zdravotní účinky.

Kokosový sirup

Je získáván z květů kokosové palmy a patří k dalším oblíbeným produktům lákavé vůně i chuti. Kokosový sirup lze používat ke slazení, přípravě dressingů, dochucování, dezertů a marinád. Má mnohem nižší glykemický index ve srovnání s rafinovaným cukrem, proto je mnohem zdravější. Nabízí se jako zdravější alternativa klasického cukru.

Kokosový cukr

Patří mezi novější druhy sladidel, která nahrazují klasický bílý cukr. Stejně, jako sirup opět kokosový cukr představuje zdravější variantu slazení. Získává se ručním sběrem nektaru z květů kokosových palem. Po sběru se uvaří a vytvoří se z něj karamel, který se rozdrtí do nahnědlých malých krystalků. Jeho chuť se může během roku mírně lišit v závislosti na druhu palmy, z níž je vyráběn. Nejedná se o rafinovaný cukr.

Fotografie publikována se svolením punsayaporn Photography/FreeDigitalPhotos.net