Čaj, který ocení každý pacient se srdečními problémy. Snižuje vysoký krevní tlak a normalizuje tep

Fotografie: Depositphotos

Příroda nabízí řadu přirozených léčiv, které skvěle dokážou posílit vaše srdce, a ochránit vás tak před vznikem kardiovaskulárních problémů.

Růže šípková je trnitý keř, který mnoho lidí považuje za pouhý plevel. Jeho květy a plody ovšem přináší řadu užitečných přínosů pro lidské zdraví, a to zejména pokud vás trápí srdeční problémy. Můžete ho spatřit například při procházce lesem, na poli nebo podél břehů různých příkopů, kde směle kvete a během podzimu se rozjasní do krásných červených barev. Abyste z něj vytěžili co nejvíce, můžete si z něj připravit lahodný čaj, říká lékařka Kelli McGrane.

Růže šípková

Květy i listy růže šípkové jsou bohatým zdrojem cenných živin. Kvetoucí listnaté větve by se měly sklízet v květnu a plody hlohu by se měly před sklizní nechat dozrát do října. Samotné plody disponují vysokým obsahem antioxidantů, pektinu, ovocných kyselin, vitamínů C a B, glukózy a minerálních látek, díky nimž příznivě působí na centrální nervový systém a kardiovaskulární systém – zejména zklidňují nervový systém, regulují krevní oběh, snižují krevní tlak a zvyšují pružnost cévních stěn.

Kromě toho má tento trnitý keř také relaxační a bronchodilatační účinky. Konzumovat ho proto mohou také lidé trpící vysokým krevním tlakem nebo jinými kardiovaskulárními poruchami. Pokud chcete jeho účinek znásobit, můžete ho smíchat také s kočičím kořenem nebo husími nožkami.

Příprava blahodárného čaje

Samotná příprava šípkového čaje je naprosto jednoduchá. Do 250 mililitrů vroucí vody vložte lžíci sušených květů a listů nebo jednu polévkovou lžíci šípků. Směs přikryjte, nechte ji 20 minut odstát a následně ji oslaďte trochou medu. Pokud vám čaj nestačí, můžete si také z této rostliny připravit tinkturu, a to následovně:

Fotografie: Pexels

Namočte 25 gramů květů nebo plodů na 12 dní do 120 gramů čistého alkoholu. Jakmile uplyne stanovená doba, směs přeceďte, vložte ji do dobře uzavíratelné tmavé lahvičky a užívejte 15–20 kapek třikrát denně. Konzumace tinktury nebo čaje vám také skvěle pomůže v případě problémů s nespavostí, a proto si je můžete dopřát také každý den před spaním.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]