Avokádo nesmí chybět v žádném jídelníčku. Upevní vaše zdraví jako nic jiného

Avokádo je poměrně ojedinělý druh ovoce. Do našich končin se dostalo poměrně nedávno, ale od té doby láme rekordy v oblíbenosti. Obsahuje bezmála 20 vitamínů a minerálních látek v každé porci. Má nízký obsah cukru, obsahuje vlákninu a pomáhá udržovat pocit sytosti delší dobu. Avokádo však má mnohem více skvělých účinků na zdraví.

Snižuje cholesterol

Řada výzkumů potvrdila, že lidé, kteří pravidelně konzumují avokádo, mají nižší hladinu cholesterolu v krvi. Někteří alternativní léčitelé jej doporučují jako téměř jediný účinný přírodní lék na snížení cholesterolu. Nechcete-li tedy brát léky a spoléháte raději na přírodní řešení, avokádo je jednoznačná volba.

Chrání srdce

Obsahuje totiž draslík. Je to prvek, kterého většina lidí nemá dost. Ve 100 gramech avokáda se nachází 14 % doporučené denní dávky draslíku. Pro srovnání, banán, který je považován za potravinu s vysokým obsahem draslíku, dokáže pokrýt pouze 10 % doporučené denní dávky. Některé studie ukazují, že vysoký příjem draslíku je spojený s nižším krevním tlakem, který je významným rizikovým faktorem pro srdeční infarkty, mrtvice a selhání ledvin.

Brání vzniku rakoviny

Zatím existují jen omezené důkazy o tom, že avokádo může být prospěšné v prevenci rakoviny, ale důkazy to přeci jen jsou. Jedna ze studií ukázala, že avokádo pomáhá snižovat vedlejší účinky chemoterapie u lidských lymfocytů. Bylo rovněž prokázáno, že extrakt z avokáda zabraňuje růstu buněk rakoviny prostaty. Avokádo také obsahuje kyselinu listovou, což je důležité zejména u žen, u kterých může nízká hladina kyseliny listové zvyšovat riziko rakoviny prsu.

Ideální pro cukrovkáře

V avokádu se nachází relativně velké množství vlákniny. Vláknina je nestravitelná část rostlin, která může výrazně přispět ke snížení hmotnosti a cukru v krvi a je dokázáno, že snižuje riziko mnoha nebezpečných nemocí, včetně cukrovky. Rozpustná vláknina má také velmi příznivý vliv na přátelské střevní bakterie, které jsou důležité pro optimální funkci našeho těla.

Štíhlá linie

Existují četné důkazy o tom, že avokádo patří mezi potraviny, které jsou výborné pro hubnutí. Pokud byste avokádo jedli v dlouhodobém horizontu, mohlo by vám pomoci jíst přirozenou cestou méně kalorií. Avokádo má vysoký obsah vlákniny a velmi nízký obsah sacharidů. To by vám mělo pomoci zrychlit úbytek hmotnosti. Avokádo je sice bohaté na tuky, ale zejména na ty zdravé, které podporují metabolismus a dodávají tělu nutné živiny. Jíst vitamíny samy o sobě totiž vůbec nestačí. Vaše tělo je potřebuje i zpracovat. Některé živiny jsou rozpustné v tucích, což znamená, že je třeba je kombinovat s tukem, aby je tělo mohlo vůbec využít. Patří tam třeba vitamíny A, D, E, K a také řada antioxidantů. Díky avokádu už nikdy nebudete muset brát doplňky stravy, jelikož všechny živiny získáte z jídla.Řekněte ostatním, co si myslíte