Silná přírodní antibiotika, která tělo šetrně zbavují nebezpečných bakterií. Zařaďte je na svůj jídelníček

Fotografie: Freepik

O antibiotikách se s nadsázkou hovoří jako o nukleární zbrani v boji proti bakteriím. Pravdou sice je, že jsou nesmírně účinné, ale při jejich častém nasazování na ně získávají některé kmeny bakterií imunitu. Proto je dobré v první vlně onemocnění, nebo klidně preventivně konzumovat přírodní antibiotika, tedy potraviny, které vás nežádoucích bakterií zbaví podobně účinně.

Na rozdíl od antibiotik z lékárny jsou našemu zdraví obecně přínosnější a při jejich běžné konzumaci nehrozí nežádoucí účinky. Nejlepší potraviny tohoto druhu vám představíme v našem dnešním článku.

Česnek a cibule

Z botanického hlediska jsou česnek s cibulí blízcí příbuzní. A podobným způsobem také podporují naši imunitu, zejména pokud je konzumujeme syrové nebo jen mírně tepelně upravené.

Látky, kterou si tyto dvě rostliny vyvinuly jak přirozenou ochranu před parazitujícími bakteriemi či mykózami, totiž podobným způsobem funguj i v našem těle. Navíc jsou účinnou prevencí vzniku karcinogenních látek, a tedy i rakovinových nádorů.

Zázvor a med

Z aromatického zázvoru si řada lidí připravuje čaj, který je účinný proti chřipce a nachlazení. Ten se nejčastěji dochucuje medem a citronem. Zatímco citron je skvělým zdrojem vitamínu C, který prokazatelně nakopne imunitní systém a pomáhá zkrátit dobu rekonvalescence, med se zázvorem jsou přírodními antibiotiky.

Také zázvor je lepší konzumovat čerstvý a syrový, ale udělat si z něj čaj také není špatná varianta – zalití horkou vodou je jednou z nejšetrnějších způsobů tepelné úpravy.

Fotografie: Freepik

Kromě antibakteriálních účinků tlumí zázvor bolest a působí protizánětlivě. A ačkoli byste to do něj neřekli, může mírnit žaludeční nevolnost, zejména pokud je způsobena kinetózou. Med je pak plošné antibiotikum, které likviduje více než šedesát různých druhů bakterií.

Kokosový olej

Potravinářské oleje mají obecně antibakteriální účinky, ale kokosový olej je v tomto ohledu rozhodně premiantem. Kromě bakterií navíc likviduje mykózy, některé viry a mikroby.

Fotografie: Freepik

Pomineme-li pozitivní účinky konzumace kokosového oleje, můžete jej používat jako skvělou přírodní alternativu ústní vody. Jen to chce déle času, kokosovým olejem byste si měli ústa proplachovat čtvrt hodiny až dvacet minut.

Mezi další přírodní antibiotika, která jsou běžně dostupná, patří například:

  • tymián
  • hřebíček
  • jablečný ocet

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]