Pití kávy není škodlivé. Pravidelná konzumace má pozitivní vliv na tělo

Káva je nezbytnou součástí každodenního programu mnoha lidí. Všichni už jsme jistě mnohokrát slyšeli o tom, že pití kávy je škodlivé a že by se to s její konzumací rozhodně nemělo přehánět. Jenže když jí nepijete příliš, umíte si ji dávkovat a s ohledem na váš zdravotní stav tak příliš neriskujete, může mít i několik zdraví prospěšných benefitů.

Zmírňuje riziko rakoviny a dalších nemocí

Řada výzkumů potvrzuje, že střídmá konzumace kávy (tedy asi 3 šálky kávy denně) může snížit riziko výskytu rakoviny, Parkinsonovy choroby, demence nebo dalších závažných onemocnění. Chrání před poškozeními také játra a vnitřní výstelku orgánů. Proč si tedy každodenně nedopřát několik šálků kávy zcela bez výčitek, když vám to doporučují i lékaři?

Lepší nálada

Není náhoda, že se po šálku kávy ihned cítíte lépe a že bez ní je každé ráno šedé a smutné. Káva je prostě tím, co nám dodává energii a podporuje i naši dobrou náladu. Ve správném množství totiž kofein podporuje přirozenou tvorbu takzvaného hormonu štěstí, dopaminu, a také glutaminu, který zvyšuje imunitu, ale hlavně vyplavuje testosteron, což má uvolňující účinky. Káva podporuje pozitivní reakce mozku, a to včetně větší pozornosti a schopnosti se soustředit. Šálek dobré kávy způsobí, že jsme bdělejší a pozornější. Dokáže vás ochránit i před depresí a kolísáním nálad.

Zlepšuje paměť

Existuje několik studií, jejichž výsledky se shodly v tom, že káva zlepšuje paměť, respektive schopnost mozku zapamatovat si nějakou informaci nebo třeba seznam věcí a později je zopakovat. Lépe na tom ale budou lidé, kteří kávu nepijí denně, ale dopřejí si ji jen občas. Reakce mozku na kofein totiž nemají ještě tolik otupené.

Lepší výkon

Kofein je přítomný ve spoustě různých nápojů a dalších doplňků pro sportovce, protože kromě výše zmíněného zlepšuje i fyzickou výkonnost. Je však nutné naučit se jej dávkovat správně a ve vhodný čas. Větší množství kofeinu se totiž tělo může naučit tolerovat a nereaguje na něj potom již skoro vůbec. Pokud tedy sportujete, pijte kávu hlavně před důležitými výkony.

Krátkodobě zvyšuje krevní tlak

Abychom nebyli pořád jen pozitivní, je dobré podívat se i na nějaký negativní účinek kávy. Je totiž pravda, že zvyšuje krevní tlak. Lidé, kteří trpí vysokým tlakem by tedy s kávou měli brzdit, ale neznamená to nutně, že se jí musí zcela vzdát. Důležité je také vědět to, že tlak se krátkodobě zvyšuje, ale z dlouhodobého hlediska nehraje káva žádnou roli. Váš celkový zdravotní stav se tedy nezhorší, toho se bát nemusíte.

Zkrátka, vždycky je dobré mít na paměti pozitivní, ale i negativní účinky kávy, a pít ji jen v takovém množství, aby váš zdravotní stav ideálně zlepšila, nebo alespoň nepoškodila. To znamená především rozumnou konzumaci v přiměřeném množství, ale šálku nebo dvou denně se není třeba bát.Řekněte ostatním, co si myslíte