Seznam potravin, které vyčistí vaše cévy od cholesterolu

Dnes a denně narůstá počet lidí s kardiovaskulárními chorobami. Stejně tak se zvyšuje i počet úmrtí na související komplikace, jako jsou srdeční infarkt a mozková mrtvice. Jedním z hlavních příčin vzniku tohoto onemocnění jsou ucpané cévy. Právě cévy přenášejí krev s kyslíkem a jinými cennými látkami do celého organismu.

Zdravé cévy jsou silné, elastické, pružné a neobsahují žádné usazeniny. Pokud se však v cévách vytvoří tuky/cholesterol a jiné látky, mohou se ucpat, zúžit nebo ztvrdnout. Stav, který snižuje krevní průtok cévami, se nazývá ateroskleróza. K ucpávání cév nedochází během jedné noci, ale v průběhu delšího času. Na vzniku problémů s tímto spojených přispívá celkový životní styl a strava. Dobrou zprávou je, že ucpávání cév se dá předcházet, za pomocí některých potravin. Které to jsou? To vám prozradíme v dnešním článku.

Česnek

Pravidelná konzumace česneku snižuje špatnou hladinu LDL cholesterolu v krvi. Mimo to rozšiřuje krevní cévy, zlepšuje krevní oběh a pomáhá předcházet kornatění tepen.

Zelený čaj

Je bohatý na výživné látky a má vysoký obsah katechinů, antioxidantů, které brání vstřebávání cholesterolu během trávení. Zelený čaj zrychluje metabolismus a podporuje kardiovaskulární zdraví.

Avokádo

Avokádo je takový zázrak přírody. Obsahuje vysoké množství hodných tuků, které snižují špatný LDL cholesterol, mimo jiné má avokádo řadu cenných látek. Zdravý HDL cholesterol pomáhá udržet zdravé a čisté tepny.

Kurkuma

Kurkuma patří k dalším přírodním zázrakům s mnoho zdravotními benefity, včetně protizánětlivých a antioxidačních účinků. Kurkuma pomáhá chránit kardiovaskulární systém před poškozením tím, že předchází zanesení tepen.

Jablko

Jablko je tajným receptem pro čisté cévy. Obsahují totiž typ vlákniny, který snižuje hladinu špatného LDL cholesterolu. Mimo to obsahuje jablíčko vysoké množství flavonoidů, čímž snižují riziko srdečních onemocnění.

Lněná semínka

Lněná semínka jsou jedním z nejlepších zdrojů kyseliny alfa-linoleové. Díky tomu mají tato semínka schopnost snižovat krevní tlak a předcházet kornatění tepen. Celkově podporují zdraví srdce.

Brusinky

Brusinky jsou dalším přírodním zdrojem antioxidantů, které přispívají k zlepšení kardiovaskulárního zdraví snížením špatného LDL cholesterolu a navýšením toho „hodného“ HDL cholesterolu.

Další významné potraviny

  • Špenát
  • Brokolice
  • Chia semínka
  • Ořechy
  • Chřest
  • Granátové jablko

Obrázek: pixabay.com