Potraviny, které je nutné zařadit na jídelníček, pokud chcete mít dostatek důležitého vitaminu B1

Fotografie: Freepik

Vitamín B1 je obsažen ve velkém množství potravin živočišného i rostlinného původu. Jelikož je rozpustný ve vodě, velmi rychle dochází k jeho rozkladu v těle, zároveň se ale také velice rychle z těla uvolňuje.

Vitamin B1, též známý jako thiamin, se ukládá v játrech a je životaschopný po dobu 14 dnů. Z tohoto důvodu je potřeba potraviny, které tento vitamín obsahují, pravidelně doplňovat. Podílí se totiž na několika životně důležitých metabolických procesech v našem těle. Pomáhá našemu tělu využít energii získanou z potravy a je nezbytný pro správné fungování velkého množství buněk. Jeho doporučená denní dávka je kolem 1,2 mg za den. Jakými potravinami si tuto hladinu zajistit?

Kolik je ho potřeba a kde ho můžeme najít

Potřebné množství thiaminu pro naše tělo je ovlivněno naším věkem, pohlavím, fyzickou aktivitou, ale také případným těhotenstvím nebo kojením. K jeho vstřebání dochází v tenkém střevě, zde se také přeměňuje na svoji aktivní formu. Hlavním důvodem, proč ho potřebujeme doplňovat, je buď jeho nedostatek v naší stravě, nebo až moc rychlé vylučování z našeho těla ven.

Fotografie: Pexels

Potravinou, která je extrémně bohatá na vitamín B1, je droždí. Dvě čajové lžičky tohoto produktu obsahují 9,6 miligramů thiaminu, což je až šestinásobek jeho doporučené denní dávky. Další surovinou velmi bohatou na tento vitamín jsou mořské řasy. V jednom šálku nalezneme až 2krát tolik vitamínu B, kolik bychom měli za jeden den přijmout. Doporučené denní množství naplníme ale také konzumací jednoho šálku slunečnicových semínek, jednoho šálku makadamových ořechů nebo ⅔ šálku s černými fazolemi či čočkou.

Jaké jsou dopady thiaminu na naše zdraví

Jak již bylo zmíněno, thiamin nám pomáhá přeměňovat živiny z přijaté potravy na energii. Díky tomu může tělo využívat potřebné živiny na naše každodenní fyzické aktivity. Thiamin má pozitivní dopad na zdravotní stav našich očí, chrání nás před závažným onemocněním, kterým je katarakta. Pokud máme problémy se zrakem, doporučujeme zvýšit denní příjem vitamínu B spolu v kombinaci s omega 3 mastnými kyselinami. Podporuje také stav našeho neurologického systému, nedostatek thiaminu může vést až ke vzniku demence.

Fotografie: Pexels

Velmi často můžeme nedostatek tohoto vitamínu pozorovat u aktivních alkoholiků. Projevuje se převážně zmateným chováním, ale může vést až ke vzniku Alzheimerovy choroby. Podílí se také na regulaci kardiovaskulárního, endokrinního a trávicího systému.

Nedostatek thiaminu je také spojován s bolestí nohou, svalovou slabostí nebo častým brněním končetin. Vhodným suplementem je pro lidi trpící cukrovkou, ale také u aktivních sportovců pro správnou regulaci svalového tonu po tréninku.

Zdroj:

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]