Šest skrytých důvodů, proč se ženám nedaří otěhotnět. Část z nich vás rozhodně překvapí

Fotografie: Freepik

Snažíte se o miminko, ale stále to nejde? Zjistěte, jaké jsou možné skryté příčiny problémů s otěhotněním, kromě těch, co již znáte.

Rozhodli jste se s partnerem, že už je čas pořídit si roztomilý uzlíček štěstí? Pravděpodobně jste již před časem skoncovala s užíváním antikoncepce a přesto, že to zatím nehrotíte, s každým následujícím měsícem vítáte další menstruaci čím dál více sklíčeně. Zdá se, že příroda má o vašem správném čase evidentně jinou představu. Zjistěte, v čem je zakopaný pes, doporučuje lékařka Carolyn Kay.

Proč se dítku nechce

Hlavní faktory, které snižují šance na početí dítěte, jsou dobře známé: porod a kojení, užívání antikoncepčních pilulek, kouření. Velmi často však ani absence těchto důvodů nezaručuje, že otěhotníte. Existují ale i další skryté příčiny, které vám poodhalíme v následujícím textu.

Fotografie: Freepik

Konzumujete příliš mnoho transmastných tuků

Konzumace transmastných tuků, které se nacházejí v pečivu, pizze, pochutinách, jako jsou chipsy, či smažených potravinách, může negativně ovlivnit plodnost, což znamená, že nedochází k ovulaci. Snažte se omezit pojídání těchto potravin, protože jejich konzumace místo zdravých sacharidů může způsobit až o 73 % vyšší riziko poruchy ovulace. Když máte chuť na tyto sacharidy s trans-tuky, je lepší jíst svačinky, jako jsou banány, celozrnné žitné křupky, mandle nebo jogurt s bobulovitými plody.

Fotografie: Freepik

Nadměrná fyzická zátěž

Cvičení může do jisté míry zlepšit vaši plodnost, ale je důležité, abyste cvičili ve správném množství. Příliš mnoho cvičení může ovlivnit vaši energetickou rovnováhu a negativně ovlivnit váš reprodukční cyklus. Výzkum ukázal, že dlouhé a intenzivní každodenní cvičení může mít vliv vaši schopnost otěhotnět. Umírněnost je klíčem k udržení vašeho zdraví a pohody.

Nízký index tělesné hmotnosti

Nižší než normální BMI vás může vystavit zvýšenému riziku poruchy funkce vaječníků, neplodnosti a předčasného porodu. Poruchy příjmu potravy mohou být spojeny s nižším BMI a někdy mohou negativně ovlivnit menstruaci a plodnost. Pokud se cítíte neschopni sledovat své stravování, můžete použít specializované aplikace, které budou sledovat vaše kalorie a hmotnost i další příznaky související se zdravím.

Fotografie: Pixabay

Stres vašeho partnera

Studie ukazují, že plodnost člověka výrazně ovlivňují životní stresory, včetně pracovního, rodinného a společenského života. Neschopnost vyrovnat se s těmito problémy má největší negativní dopad. Jakkoliv se vám to může zdát neuvěřitelné, pokud se vám početí delší dobu nedaří a neustále to s partnerem probíráte, i to samotné může vést k aktuální neplodnosti. Muži velmi těžce nesou selhání v roli „samce zploditele“. Zkuste netlačit na pilu a uvidíte, zda váš klid ponese ovoce.

Používání špatného lubrikantu

Chcete-li zvýšit šance na otěhotnění, pečlivě si vyberte správný typ lubrikantu pro vás. Dobrá zpráva: existují lubrikanty, které mohou být pro mužskou plodnost prospěšné. Některé mají vhodnou hladinu pH (7,2–8,0). Jiné obsahují ionty hořčíku a vápníku, jež napodobují tělu vlastní přirozené tekutiny. Bylo také prokázáno, že dětský olej může též fungovat.

Fotografie: Freepik

Nesprávný odhad ovulace

Někdy je těžké udělat přesnou předpověď ovulace, zejména pokud je vaše menstruace nepravidelná. Technologie vám však může pomoci. Existují aplikace, jako je Flo Period Tracker (zdarma pro iOS a Android), které umožňují přesnou předpověď cyklu. Jakmile otěhotníte, můžete si aplikaci ponechat – stačí si ji přepnout do režimu těhotenství a můžete se těšit z informací o vývoji miminka a personalizovaných zdravotních poznatků.

Zdroj: Healthline