Šedivé vlasy nejsou jen estetický problém. Mohou být příznakem vážného onemocnění

Fotografie: Freepik

U starších lidí není šedivění vlasů zvláštností, protože patří mezi přirozené projevy stárnutí. U lidí mladšího věku však mohou ztenčené nebo šedivé vlasy značit i jiný zdravotní problém, který se vyskytuje v těle, ale šedivění může být způsobeno také přemírou stresu nebo vlivem kouření, nevhodnou vlasovou péčí a kosmetikou.

Potíže se štítnou žlázou

Mastné nebo naopak vysušené a lámavé vlasy? Za potížemi s jejich kvalitou i za ztrácením barvy může být nedostatečná nebo zvýšená funkce štítné žlázy. Poruchy štítné žlázy se mohou projevovat změnou hmotnosti, ale také nespavostí nebo doprovází duševní onemocnění. Je vhodné proto navštívit endokrinologa, který po provedení vyšetření může předepsat léky na kontrolu hormonů v těle.

Nedostatek vitamínů

Za šedivou barvou vašich vlasů může stát také nedostatek vitamínů. Většinou se projevuje zhoršením vlasů, jejich lámáním a vypadáváním, ale tyto projevy se vyskytují také u nehtů. Dokonce může dojít i ke zvýšené kazivosti zubů.

Vhodné je proto doplnit vitamín B12, vitamíny řady B mají vliv na fungování nervové soustavy a nedostatek může vést k větší náchylnosti ke stresu. Dále je vhodné doplnit vitamín D, minerály, především vápník, železo, měď a zinek. Zařazením červených ryb, hovězího masa a vajec do jídelníčku rozhodně neuděláte chybu. V případě zhoršení stavu je vhodné vyhledat odborníka.

Stres, úzkosti a deprese

Letošní rok patří mezi extrémně stresující v souvislosti s pandemií, ale také nucenou karanténou, která zapříčinila změnu životní rutiny většiny z nás.

Fotografie: Freepik

Šedivé vlasy proto mohou souviset s vyšší mírou stresu nebo dokonce úzkostmi či depresemi. V případě, že nedokážete stres odbourat sportem, vycházkami nebo jinými příjemnými aktivitami, je nejvhodnější vyhledat psychologa nebo psychoterapeuta.

Nevhodná vlasová kosmetika

Více škody než užitku, při péči o vlasy to platí dvojnásob. Jednak je vhodné používat kosmetiku v běžné míře, není vhodné kombinovat různé druhy kosmetiky s podobnými účinky.

Za druhé vybírejte přípravky na přírodní bázi, bez škodlivých chemikálií, které mohou ovlivňovat pigment vlasů. Kosmetiku také nestřídejte příliš často, účinky se většinou projeví až po 4-6 týdnech používání.

Genetické predispozice

Měla vaše babička nebo maminka šediny již ve 30 nebo 40 letech? Bohužel není problém v kosmetice ani zdravotních obtížích, jednoduše za to mohou geny.

Dědičná šedivost není problémem, postačí si nabarvit vlasy a vhodně je ošetřovat vlasovou kosmetikou pro vyživení nebo pravidelně aplikovat zábaly, aby vlasy zůstaly zářivé i nabarvené. V letních měsících, ale také ve velkých mrazech, chraňte vlasy pokrývkou hlavy, vystříhejte se používání žehliček a kulmy při jejich úpravě.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]