Konzumace jogurtů může snížit riziko srdečních záchvatů a mrtvice

Ukázalo se, že probiotika obsaženy v jogurtu toho dokážou mnohem víc, než jen pomáhat našim střevům. Mimo blahodárného působení na trávicí soustavu může jogurt drasticky snížit riziko srdečního onemocnění a mrtvice.

Nedávná studie publikována také v časopise American Journal of Hypertension zjistila, že muži, kteří konzumují minimálně dvě porce jogurtu za týden, měli o 21 % nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a u žen riziko kleslo o 17 %. Tým vědců na lékařské fakultě Bostonské univerzity studoval více než 740 tisíc jedinců, kterým byl diagnostikován vysoký krevní tlak.

Pouhá konzumace jogurtů nestačí

Pomocí zdravotních dotazníků, které byly rozdávány posledních 30 let, se vědcům podařilo srovnat zdravotní stav lidí konzumujících jogurty s těmi, co je nejedí. Studie prokázala souvislost mezi konzumací jogurtů a zdravím srdce. Samozřejmě, že nestačí pouze jíst jogurty, když si k tomu člověk zapálí cigaretu. Je nutné dodat, že lidé konzumující jogurty jsou většinou právě ti lidé, kteří vedou zdravější život. Tudíž se také více hýbou, nekouří, nepropadají tolik stresu, více odpočívají a spí. Přesto studie potvrdily zdravotní přínosy probiotických mléčných potravin. Nejde pouze o jogurty, ale například i superpotravinu kefír, který zvyšuje zdraví střev nebo některé druhy sýrů.

Není jogurt jako jogurt

Pokud má být řeč o zdravém jogurtu hraje tady roli i jeho značka. Ne každý jogurt je opravdu jogurt. Některé se tak pouze tváří. Možná dobře chutnají, ale zdravotní bonusy se jim přičítat nedají. Proto jde-li vám především o zdravotní přínos, pečlivě volte, který jogurt si dnes dáte na snídani či svačinku. Je jasné, že jogurt patří mezi zdravé potraviny a určitě nejen kvůli probiotikům.

Obsahuje totiž dále vápník a je zdrojem zdravých tuků. A jaké další výhody vám plynou? Že se jogurtu nikdy nepřejíte. Pokaždé si můžete dát úplně jiný. Když si koupíte bílý jogurt s živými kulturami, případně si vyrobíte bílý jogurt doma sami, můžete do něj přidávat ovoce, oříšky, skořici, med, semínka, kokos, bylinky, čokoládu. Připravit se dá na nespočet způsobů. Je výbornou a zdravou alternativou za sladké a nezdravé dezerty. Umožňuje přípravu snadných, chutných, zdravých a oku lahodících dezertů. Když ho necháte chvíli v mrazničce, získáte výtečné letní občerstvení. Žádná návštěva takové dobrotě neodolá.

Obrázek: pixabay.com