Různé typy chleba – který je ten váš nejoblíbenější?

Pečivo je něco, co neodmyslitelně patří do jídelníčku. I když řada lidí klasické bílé pečivo nejí a obejde se bez něj, tu a tam si nějakou zdravější náhradu za něj hledá. Dnes existuje nepřeberné množství různého pečiva. Nejčastěji používaný je patrně chleba. Právě o něm bude dnešní článek.

Chleba urazil v naší historii 12 tisíc let a určitě se nevypaří jen proto, že je dnes takový módní boom, zříkat se pečiva. Počátky chleba spadají až do Neolitu a byl jednou z hlavních a nejdůležitějších složek potravy. První typy chlebů byly nekynuté – patří zde pita či naan. Díky své tenkosti a měkkosti posloužil i jako základ dalších jídel.

 

Druhy chlebů nevznikaly náhodou

Různost typů včetně použitých ingrediencí není žádná náhoda. Vždy když vznikl nějaký druh chleba, bylo to v závislosti na dostupnosti surovin a teprve mnohem později se postupně přicházelo na to, které suroviny jsou trávicímu traktu prospěšné a které méně. Tak vznikaly i variace obilovin, včetně tvaru a tloušťky chleba. Zatímco dnes je to vyloženě na našich preferencích, kreativitě a suroviny nehrají roli.

První kvasnicový chléb

Podle archeologických nálezů se kvasnice k výrobě chleba začaly používat až 4 tisíce let před naším letopočtem v Egyptě. Do té doby se kvasnice k výrobě chleba nepoužívaly. Nicméně už v dávné minulosti existovalo několik druhů chleba – například z dob Římanů to byl chléb ústřicový (konzumovaný s ústřicemi), tenký, chléb z trouby, chléb bohatý (z vajec, másla, mléka) atd. Podle názvu je patrně jasné, že bohatý chléb směli konzumovat pouze privilegované osoby.

Dnes si můžeme péct chléb doma, jak se nám zlíbí a v obchodech je ho rovněž nepřeberně. Snad i právě proto nad ním mnoho lidí ohrnuje nos. Dnes si můžeme dopřát chléb kmínový, semínkový, ořechový, dokonce i sýrový anebo sladkou verzi banánový, rozinkový, můžeme ho péct ze sušeného droždí, kvasnic, kvásku, v pekárně, ale i troubě. Máte také nějaký svůj oblíbený, který vám chutná ze všech chlebů nejvíce?

Obrázek: pixabay.com