Rozpoznejte včas riziko infarktu podle specifických příznaků, kterými nás tělo varuje

Fotografie: Freepik

Na infarkt ročně zemřou tisíce lidí. Patří k jedněm z největších strašáků a naším životním stylem jej stále více podporujeme. Naše srdce je vystaveno velkému tlaku a zároveň mu nedáváme dostatek nezbytné péče tak, aby se mohlo regenerovat a aby dobře fungovalo. Infarkt tedy hrozí nejen starým lidem, ale prakticky každému, kdo žije rychlým životním stylem, na zdravé stravování si příliš nepotrpí a o stav svého srdce nepečuje.

Včas odhalený infarkt je však nezbytný proto, aby bylo vůbec možné zvládnout situaci bez následků. Jenže jak poznat, že vám tělo naznačuje blížící se problém? Tyto příznaky by vám mohly hodně napovědět.

Potíže s dýcháním

Pokud máte pocit, že nemůžete popadnout dech a sotva se vlečete, může to být jeden ze signálů, kterým vás tělo varuje, že něco není v pořádku. Pokud se často cítíte unavení a vyčerpaní, ačkoliv k tomu vlastně není důvod, je to rozhodně dobrý důvod proč zvážit návštěvu kardiologa. Ten srdce prohlédne, zhodnotí jeho stav a dá vám doporučení, jak se infarktu vyhnout.

Nadměrné pocení

V různé části roku se samozřejmě potíme různě. Pokud ale pozorujete zvýšené pocení, pro které není důvod v počasí nebo zvýšené fyzické aktivitě, pak je něco špatně. Silné pocení patří také k časným náznakům blížícího se infarktu. Je to tak proto, že pocení je způsobeno zvýšeným pumpováním krve skrze cévy, které jsou zúžené krevní sraženinou. Taková práce je pro srdce mimořádně namáhavá, což vede k vyšší produkci tělesného tepla a potu. Studený pot a bledá pokožka by měly být jasným důvodem, proč si zajít k lékaři.

 

Poruchy spánku

Až 80 % lidí si vůbec není vědomo toho, že trpí nějakou poruchou spánku. Svou únavu zahání kávou a problémy neřeší. Přitom právě spánkové potíže, které jsou často propojeny s drobnými zástavami dechu během spánku, mohou snadno vyústit v infarkt. Snažte se tedy neignorovat svou únavu a hledejte příčiny toho, proč si během noci pořádně neodpočinete.

Tlak na hrudi

Tento příznak je pro infarkt asi nejtypičtější, ale řada lidí si jej představí jako ostrou bodavou bolest, kterou nelze přehlédnout. Pravdou nicméně je, že to může být i poměrně nenápadný tlak, který nás upozorňuje na blížící se infarkt. Pokud tento příznak máte, je rozhodně na místě uvažovat i o této možnosti. Jestliže jste doma sami a k pomoci to máte daleko, informujte svou rodinu či přátele a vezměte si tabletku aspirinu, který pomáhá s ředěním krve.

Nevolnost, zvracení, potíže s trávením

Možná vás to překvapí, ale tyto příznaky pociťuje před infarktem až 80 % všech pacientů.  Jsou nebezpečné právě proto, že jen málo lidí si je s infarktem spojí a hledá za potížemi jiné důvody. Ani tento příznak nepodceňujte a rozhodně zpozorněte. Zvláště tehdy, pokud je spojený s některými z výše uvedených příznaků.

Fotografie: Freepik