Léčba Covid-19 v domácích podmínkách. Na co byste rozhodně neměli zapomínat

Fotografie: Freepik

Zdravotnická zařízení po celé zemi jsou na pokraji vytížení. Z toho důvodu je hospitalizace provedena pouze u těch pacientů, jejichž stav je natolik vážný, že hrozí ohrožení na životě. Odborníci radí, že vzhledem k povaze nemoci covid-19, který jedním z mnoha typů infekcí respiračního rázu, jej lze překonat v pohodlí domova.

Pravidelné měření teploty

I domácí léčba tohoto infekčního onemocnění má svá pravidla, která je důležité dodržovat. Jedním z nich je průběžné měření teploty. Pokud na teploměru objevíte číslo 38 a vyšší, je vhodné ji utlumit některým z léků proti horečce. Trvá-li zvýšení teploty déle než 3 dny, je namístě kontaktovat lékaře, případně rovnou zavolat sanitku.

Fotografie: Pixabay

Zaberou-li léky a teplota klesne, i nadále zůstaňte v posteli a dopřejte tělu potřebný odpočinek. Nezapomínejte na pitný režim, právě tím podpoříte svůj organismus v boji s virem. Dostatečné množství tekutin přispívá také ke snazšímu zotavení.

Hleďte si svého dechu

Koronavirus v mnoha případech útočí na tkáně plic. To má za následek ztížené dýchání. Proto je třeba, abyste svému dechu věnovali dostatek pozornosti. Dušnost je jedním z nejčastějších průvodních jevů tohoto virového onemocnění.

Panika při častějším zadýchávání se tedy není namístě. Přesto dávejte pozor na počet nádechů. Stejně jako u teploty, i počet nádechů a výdechů doporučují odborníci měřit, nebo alespoň počítat. Je-li jejich počet za minutu nižší než 22, můžete být v klidu.

Zároveň platí, že jednotlivé příznaky, jako je například dušnost či ztráta čichu a chuti, se mohou objevit i po zotavení. Nejčastěji se tak děje v období následujících dvou týdnů. Důvodem je potlačení činnosti imunitního systému, který se v průběhu onemocnění plně soustředí na boj s virem, a v důsledku toho utlumí vše ostatní.

Které léky jsou nejvhodnější?

Pokud se rozhodnete sáhnout po lécích, myslete na to, abyste zvolili ty skutečně účinné.  V tomto případě tělu nejvíce pomohou ty na snížení horečky. Vhodná naopak nejsou antibiotika. Covid-19 je virovým onemocněním, tudíž proti němu nepomohou, stav pacienta mohou spíše zhoršit.

Fotografie: Freepik

Nezapomínejte na přísun vitamínů. Na základě průběžných výsledků vědeckých studií pomáhá v boji proti koronaviru vitamín D. Tohoto vitamínu, který se přirozeně získává ze slunečních paprsků, má velké procento obyvatelstva nedostatek. Kvůli tomu se doporučuje jej užívat ve formě tobolek, čímž je možné zmírnit příznaky. Svoji imunitu můžete podpořit i vitaminem C.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]