Rizikové skupiny, pro které koronavirus představuje největší hrozbu

Fotografie: Freepik

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že koronavirus je druh respiračního onemocnění, jehož příznaky se příliš neliší od obvyklých SARS nemocí. Příznaky jsou zimnice, vysoká horečka, slabost, bolesti hlavy, kašel, bolesti v krku. Může se objevit také mírná rýma, ucpaný nos nebo střevní potíže. To ovšem nejsou běžné příznaky.

Více jak 85% pacientů se uzdraví bez zvláštního zacházení, kteří nemají vůbec žádné příznaky. Většina z nás bezpečně přežije infekci nového typu koronaviru, ale lidé s chronickými nemocemi nebo lidé, kteří se léčí z vážných nemocní (např. rakovina), mohou být vážně postiženi nebo dokonce zabiti tímto hrozným virem.

Příčiny zranitelnosti vůči koronaviru

U jednoho ze šesti pacientů se rozvinou závažné příznaky s rozvojem respiračního selhání. U starších lidí a lidí s již existujícími zdravotními problémy (hypertenze, srdeční onemocnění, cukrovka apod.) je větší pravděpodobnost vzniku závažného onemocnění. Téměř všechny příčiny vyšší zranitelnosti lze rozdělit do tří skupin:

  • zánětlivé procesy v orgánech postižených virem nebo snížení jejich funkce,
  • zvýšené vlastnosti transportu koronaviru do buněk,
  • obecně snížená imunita.

Poškození plic

Covid-19 napadá plíce, proto je snížení jejich funkce nebo chronické nemoci (bronchitida, astma ad.) vedou k větší zranitelnosti vůči samotnému viru, ale také vůči sekundárním bakteriálním infekcím. To zhoršuje průběh onemocnění a vede k pneumonii, neboli k zápalu plic. Trpíte-li na astma, chronické záněty průdušek nebo zápaly plic, jste ve velké nevýhodě.

Fotografie: Freepik

Přenos koronaviru pomocí proteinu ACE2

Protein zvaný angiotensin konvertuje enzym 2 (ACE2) a virus ho používá k tomu, aby se dostal do buněk a začal se nekontrolovatelně množit.

Tento enzym se nachází nejen v plicích, ale také v buňkách srdce a v cévách, což podle vědců umožňuje, aby měl koronavirus destruktivní účinky na nejdůležitější systémy našeho těla.

Snížená imunita

Každý ví, že oslabený imunitní systém nás činí náchylnější k infekcím všeho druhu. Ve většině případů si za to ovšem můžeme sami, protože nejíme dostatek vitamínů. Na internetu najdete nespočet tipů a triků, jak svému tělu dodat dostatek vitamínů a posílit svou imunitu nejen na podzim a v zimě, ale během celého roku. Onemocnět totiž můžete kdykoli a imunita je velmi důležitá.

Kromě špatné stravy a nedostatku vitamínů existují i další důvody, které nemůžeme příliš ovlivnit. Jedná se o dědičné poruchy imunity (tzv. primární imunodeficience), získaná imunodeficience nebo autoimunitní onemocnění. Odhalit podobné nemoci je velmi těžké a v každém případě vám zaručeně pomůže změna jídelníčku a začlenění surovin, které podporují imunitní systém. Spolehnout se ale ovšem můžete také na doplňky stravy, které najdete v každé lékárně.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]