Potraviny, které usnadňují trávení a prospívají našemu zdraví používáte běžně i vy

Potíže se zažíváním a špatné trávení trápí mnoho lidí. Mezi nejčastější patří nejrůznější bolestí břicha, zácpa, nadýmaní či pálení žáhy. Příčiny těchto problémů jsou rozmanité, ale většinou úzce souvisejí s našimi stravovacími návyky. Někteří lidé tyto potíže řeší konzumací tabletek, mnohem vhodnější je ale úprava jídelníčku.

Dnes vám přinášíme jako inspiraci několik potravin, u kterých byly prokázány pozitivní účinky především v boji s pomalým trávením a zácpou, neboť obsahují velké množství přírodní vlákniny.

Ostružiny

Ostružiny nejen jsou bohaté na vlákninu, ale kromě toho drobná zrnka, která obsahují, jsou velmi prospěšná pro pročištění našich střev. Nejvhodnější je jejich konzumace ráno, například společně s jogurtem jako snídaně, či je lze přidat do ovocného salátu.

Mandle

Mandle jsou plné vlákniny, sto gramů mandlí obsahuje více než dvanáct gramů vlákniny. Kromě toho zdravému trávení napomáhají i vysokým obsahem hořčíku. Ten neutralizuje žaludeční kyseliny a pomáhá pohybu zbytků potravy v našich střevech. Z dalších látek, které mají na náš trávicí systém pozitivní vliv, mandle obsahují také vysoké procento vitamínu E a B2, mědi, fosforu a nenasycených mastných kyselin. Zkuste jíst hrst mandlí každý den a brzy se dostaví výsledky.

Fazole

Fazole jsou bohaté na oba typy vlákniny, tedy vlákninu rozpustnou i nerozpustnou. Kromě ní jsou i bohatým zdrojem draslíku a vápníku. Existuje široká nabídka různých druhů fazolí, které lze konzumovat mnoha způsoby, jako součást salátu, polévek, guláše či jako přílohu k masu nebo rybím pokrmům.

Kefír

Fermentované mléčné produkty jsou bohaté na probiotické kultury, které blahodárně působí na naše střevní prostředí. Mléčný tuk ze zakysaných výrobků vytváří v našem těle látky, které mají schopnost posilovat sliznici střeva, a tímto způsobem tak přispívat například i k prevenci rakoviny tlustého střeva.

Voda

Pro správné fungování trávicího systému je velmi důležitý dostatečný příjem tekutin, především čisté vody. Bez dostatečného množství vody v těle se stolice nemůže změkčit a snadno projít celým zažívacím traktem. Správný pitný režim je pro správné zažívání stěžejní. Ráno můžete vodu konzumovat společně s citronovou šťávou, která je bohatá na flavonoidy, které podporují tvorbu kyseliny chlorovodíkové v našem žaludku a tím pozitivně působí na trávení jako takové.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]