Odborníci odhalili další příznaky onemocnění Covid-19

Fotografie: Freepik

Máte podezření, že jste od svého okolí chytili koronavirus? Poslední dobou se lidé obávají čím dál více. Mezi běžné příznaky patří horečka, kašel, dále dušnost a také bolest svalů. S nemocí mohou být spojeny také další signály.

Často jimi jsou únava, ztráta čichu, chuti, nebo dokonce vyrážka. Samotné příznaky vám ale nestačí k tomu, abyste určili svůj stav. Ke zjištění je třeba podstoupit test.

Stále mnoho otazníků

Příznaky koronaviru jsou podobné jako u jiných infekcí, včetně sezónních nemocí. Vědci však stále objevují další příznaky koronaviru. Proto by  každá infekce měla být pečlivě sledována a konzultována s doktorem, protože i zdánlivě obyčejné nachlazení se může ukázat jako zdraví ohrožující nemoc.

Poslední odhady epidemiologů ukazují, že inkubační doba koronaviru neboli SARS-CoV-2 je až 14 dní. Nejčastěji se však jedná o dobu pěti dnů. Po této době se objeví příznaky koronavirové infekce.

Nejčastější příznaky:

  • Horečka
  • Kašel
  • Únava
  • Bolest svalů

Výjimečné příznaky:

  • Bolest krku
  • Průjem
  • Bolest hlavy
  • Zánět spojivek
  • Ztráta chuti a vůně
  • Vyrážka
  • Změna barvy na prstech a nohou

Neobvyklé a závažné příznaky:

  • Dušnost
  • Bolest na hrudi
  • Problém s mluvením a pohybem
Fotografie: Freepik

Odhaduje se, že téměř osmdesát procent pacientů pociťuje mírné příznaky koronavirové infekce SARS-CoV-2, ale u některých se nevyskytují vůbec. Téměř u dvaceti procent infekce závažná. Nejčastěji jsou ohroženi starší lidé a chronicky nemocní pacienti, například s obezitou.

Pro koho je virus nejnebezpečnější?

Nejhorší situace je pro pacienty s cukrovkou, hypertenzí, plicními a srdečními chorobami, či astmatem. Mezi další zranitelné skupiny patří onkologičtí pacienti, ti, co mají autoimunitní chorobu nebo ti, co trpí nemocí AIDS.

U těchto pacientů virus často vede ke komplikacím, zejména k rozvoji těžké pneumonie, různých druhů bakteriálních infekcí. Může také nenávratně poškodit dýchací cesty, stejně tak srdce, játra, ledviny a mozek.

Nejčastější oběti

Podle statistik koronavirus postihuje ženy a muže ve stejném rozsahu, ale u mužů je větší pravděpodobnost, že skončí smrtí. Například v Itálii byl tento podíl 30% až 70% (úmrtí mezi muži a ženami), v Polsku je mírně nižší, a to 40 až 60%.

Lidé nad 70 let jsou nejvíce ohroženi, ale to neznamená, že mladí lidé a dokonce ani děti nejsou infikované. Pro ně může být COVID-19 velice závažný, a dokonce smrtelný. Předpokládá se, že je to způsobeno přehnanou reakcí mladého organismu na koronavirovou infekci. V tomto případě se tělo otočí proti svým vlastním tkáním a zničí je.

Léčba koronaviru

Není možné se doma testovat na COVID-19. Nemůže to udělat dokonce ani váš lékař. Váš stav posoudí jen ve specializované laboratoři, kde se ukáže, zdali skutečně nemocí trpíte.

Léčba zatím neexistuje, ale lékaři tvrdí, že jsou na dobré cestě. Je také známo, že antibiotika nejsou při léčbě koronaviru účinná. Před jejich užíváním varuje spousta lékařů a připomínají, že antibiotika nepůsobí proti virům, ale pouze proti bakteriálním infekcím.

Lidé trpící koronavirem jsou léčeni v nemocnicích na odděleních infekčních nemocí. Dobrou zprávou však je, že 80 procent případů onemocnění je mírných. Pacienti jsou léčeni dostupnými způsoby. Dostávají antipyretika, léky proti kašli, musí odpočívat a pít hodně tekutin. Pokud tělo s nemocí bojuje správně, je možné se z koronaviru vzpamatovat. Například v Polsku počet rekonvalescentů několikrát převyšuje počet úmrtí.

Může plazma pomoci vyléčit koronavirus?

Michał Sutkowski, specialista v oboru tuto metodu obhajuje. Jedná se o metodu rekonvalescenční plazmy, která zničí virus. Používá se již mnoho let. Byla použita také před sto lety, během španělské chřipky, která zabila nejméně 50 milionů lidí, poté během epidemie SARS a MERS, ale ne vždy s velkým účinkem.

Je možné koronavirus vyléčit?

Až donedávna se předpokládalo, že není možné znovu chytit COVID-19, protože jsme proti němu chráněni protilátkami imunitním systémem. Nyní je však známo, že se vyskytují opakované případy onemocnění, což potvrzují zprávy z Asie i evropských zemí. Zatím se jedná o velmi vzácné případy. Lidé, kteří dostali COVID-19, se však velmi často vracejí do nemocnice ne kvůli samotné nemoci, ale kvůli následným komplikacím.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]