Rady a tipy do kuchyně – čím nahradit strouhanku, jak na domácí piškoty a jiné triky

Občas se stane, že nám v kuchyni něco dojde anebo prostě jen hledáme jiné možnosti, jak jídlo ozvláštnit a udělat zase jinak, případně nalézt zdravější alternativu. Přinášíme vám tipy do kuchyně, díky kterým můžete nahradit v receptech zaběhnuté suroviny za nové.

Jak nahradit strouhanku

Chystáte se vařit a zjišťujete, že vám došla strouhanka? Pak nepanikařte. Do karbanátků lze namísto strouhanky přidat ovesné vločky anebo rozmixovat pečivo, které doma máte a přidat do těsta. Řízky můžete obalit v rozdrcených slaných sušenkách či chipsách. Použít lze také mleté ořechy a semínka. Vždy záleží na konkrétním receptu.

Jak nahradit vajíčka

Vejce lze nahradit mnoha způsoby. Například do těsta při pečení přidáte na kaši rozmačkané banány. Jako pojivo funguje i kukuřičný škrob smíchaný s vodou. Místo kukuřičného škrobu lze použít i sójový protein.

Pokud potřebujete vyšlehat sníh, pak použijte nálev z cizrny. Pro tuto pěnu existuje název aquafaba. Nálev, ve kterém jsou luštěniny, se při šlehání chová podobně, jako bílek – skutečně jej vyšleháte do pěny. Musíte šlehat při nízkých otáčkách a delší dobu. Například přidáním roztopené čokolády vám vznikne výtečná čokoládová pěna. V lednici nechte hodinku až dvě ztuhnout a podávejte. Použít se dá i při pečení.

Chybí-li vám vajíčko při obalování, vytvořte hladké těstíčko z mouky a mléka. I v tomto případě se bez vajíček obejdete.

Domácí piškoty

Došly vám piškoty a nemáte chutnou svačinku pro mrňouska? Pak stačí vyšlehat 3 vejce s cukrem do pěny, přidat vyšlehané bílky a mouku (dle vlastního uvážení – kokosovou, celozrnnou, klasickou). Do těsta můžete přidat i kakao a upéci kakaové piškoty. Pak už stačí vymazat plech, dělat lžičkou kopečky a upéci.

Jak nahradit mléko

Mléko nahradíte jednoduše tak, že si vyrobíte doma mléko rostlinného původu. Použít můžete mák, rýži, ořechy, ovesné vločky, kokos, semínka. Z kešu oříšků si můžete dokonce připravit chutný a velmi zdravý raw jogurt.

Obrázek: pixabay.com