Quinoa vs. rýže: která potravina má více nutričních hodnot?

obrázek:proteinreview.com.au

Po dlouhá léta byla hnědá rýže primárním zdrojem čistých sacharidů. V posledních letech si však velkou pozornost získává quinoa. Rýže je cereální zrno, quinoa je rostlinné semeno.

Porovnání hnědé rýže a quinoi

Proteiny

Hnědá i bílá rýže mají malé množství bílkovin, oproti nim quinoa obsahuje bílkovin větší množství. Jednoznačně tedy vítězí quinoa.

Aminokyseliny

Quinoa je jeden z mála zdrojů rostlin, který je kompletní bílkovinou, což znamená, že obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin. Protože naše tělo není schopno produkovat některé aminokyseliny, musí je získat z potravinových zdrojů. Quinoa je skvělá volba pro vegetariány, vegany a každého, kdo se snaží snížit spotřebu masa, ale zachovat vyváženou stravu. Ani hnědá ani bílá rýže není kompletní bílkovina.Ve skutečnosti obsahuje rýže jen několik aminokyselin. Vítězem je tedy quinoa.

Kalorie

Hnědá rýže má o nepatrné množství kalorií méně.

Vláknina

Má mnoho funkcí – pomáhá udržovat zdravé bakterie ve střevech, může pomoci snížit riziko výskytu cukrovky. Hnědá rýže obsahuje větší množství vlákniny než quinoa.

Sacharidy

Pokud sledujete složení potravin nebo konzumujete potraviny s nízkým obsahem uhlohydrátů, dobrou volbou je quinoa, která má menší obsah kalorií.

Mikronutrienty

Jak hnědá rýže, tak quinoa obsahují velké množství různých mikroživin. Hnědá rýže je dobrým zdrojem fosforu, manganu, hořčíku a selenu. Má však nižší množství mědi, vápníku a zinku. Quinoa má vysoký obsah železa, manganu, fosforu, hořčíku a zinku a obsahuje vysoké množství vápníku, draslíku a selenu.

Lepek

Jak quinoa, tak hnědá rýže jsou přirozeně bezlepkové. Pokud patříte mezi celiaky nebo se snažíte vyřazovat mouku z vašeho jídelníčku, obě plodiny jsou dobrou volbou. Kupujte však pouze druhy, které jsou certifikované bez lepku.