Květák může pomoci se snížením sacharidů v jídelníčku. Díky němu hravě nahradíte rýži jako přílohu

S lehkými a zdravými recepty z květáku snížíte značně příjem sacharidů, a také ušetříte čas čekáním, než se uvaří rýže. Květák můžete hravě přeměnit na načechranou rýži pomocí kuchyňského robota nebo struhadla. S robotem bude však práce ještě rychlejší.

Květák je velmi zdravý a hodí se do i do redukčních jídelníčků. Je tak všestranný, že z něj můžete připravit i květákovou kaši, namísto bramborové. Tím si ušetříte hodně kalorií. Ideální pro zdraví samozřejmě je, když koupíte květák od farmářů.

Víte, že šálek vařené bílé rýže obsahuje cca 45 gramů sacharidů, zatímco stejné množství květáku pouze 29 gramů sacharidů? Mimo to je květák plný živin: vitamínu C, vitamínu K, kyseliny listové a vlákniny.

Tipy, jak květák v kuchyni použít namísto kalorických příloh

Květákový kuskus

Stačí, když rozdělíte květák na růžičky, umyjete, odkrojíte tvrdé stonky a vysušený květák pak nastrouháte na struhadle nebo použijete kuchyňský robot. Ovšem lépe je použít nižší výkon, aby se květák podobal kuskusu a nezbyla z něj kaše.

Takto rozmixovaný nebo nastrouhaný květák přeneste na papírovou utěrku a vymačkejte z něj vlhkost. Následně takto připravený květákový kuskus můžete použít na další recepty.

Květákové rizoto

Vzniklý kuskus nebo chcete-li rýže, lze následně použít jako příloha k masu, ale můžete si jej připravit i na vegetariánský způsob. Osmažit cibulku, přidat na nudličky nakrájenou mrkev a další zeleninu + sůl, pepř, jiné koření a bylinky. Ve finále pak přidat i květákový kuskus, krátce ještě prohřát a podávat.

Buddhova miska

Dalším skvělým jídlem, kde můžete využít i květákový kuskus, je Buddhova miska. V podstatě se jedná o misku plnou zeleniny. Zasytí vás, získáte plno živin a nemusíte se trápit nadbytečnými kaloriemi. Do misky však můžete přidat i rostlinné bílkoviny: čočku, cizrnu, tofu, klíčené mungo fazolky, tempeh. Ochutit lze zálivkou z oříšků, semínek.

Květákové sushi

Sushi je dobré, ale velmi kalorické. Připravit si můžete i kaloricky méně náročnou a velmi zdravou variantu. Stačí smíchat květákový kuskus s máslem, solí, přidat dle svých preferencí avokádo nebo uzeného lososa a směs zavinout do plátu řasy nori nebo použít třeba list nějaké zeleniny.

Zeleninové kari s květákovou rýži

Na pánvičce si připravíte zeleninu, kterou máte rádi. Může to být brokolice, fazolky, kukuřice, mrkev, paprika a další. Klidně přidejte i houby. Zeleninu okořeňte, přidejte bylinky a zalijte ovesnou nebo kokosovou smetanou. Jako přílohu k zelenině pak podávejte květákovou rýži.

Obrázky: foodlovers, myvega