Pravé schopnosti vajec člověk objeví při jejich pravidelné konzumaci. Vliv na zdraví je daleko větší, než se myslelo

Fotografie: Depositphotos

Nebojte se konzumovat vejce ve větším množství. Nejsou vůbec škodlivá, naopak. Ve všech ohledech podpoří vaše zdraví a zároveň pomohou při hubnutí.

Vejce jsou velice vděčnou potravinou. Jsou zdravá, bohatá na bílkoviny a mají nízký obsah kalorií. Jsou také velmi všestranná, uvařit z nich můžete téměř cokoli. Skvěle nahrazují i maso. Je to surovina bez sacharidů a bez cukru, takže se nemusíte bát denní konzumace. Na vašem nákupním seznamu by vejce neměla chybět, říká lékařka Kathy W. Warwick.

Zasytí vás na delší dobu

Potravina s vysokým obsahem bílkovin nabízí jednu velkou výhodu – zasytí vás na delší dobu. Proto jsou vejce ideální surovinou pro přípravu snídaně. Váš žaludek zůstane plný až do oběda, což znamená, že nebudete mít touhu po malých nezdravých svačinkách mezi hlavními jídly.

Jsou dobrá pro vaše oči

Vejce se mohou pyšnit vysokým obsahem antioxidantů, jako je například zeaxantin a lutein. Konzumace potravin s těmito antioxidanty snižuje riziko degenerace očí a šedého zákalu a pomáhají zlepšit stav vaší sítnice. Ať už je jíte na jakýkoli způsob, natvrdo, naměkko, míchaná atd., stále vám poskytnou tyto zdravotní výhody pro váš zrak.

Podporují zdraví kostí

Vejce obsahují vysoké množství vitamínu D, který pomáhá chránit kosti a bojovat proti osteoporóze. Tento vitamín způsobuje, že vaše tělo mnohem lépe absorbuje vápník, jenž je důležitým minerálem pro stavbu a sílu kostí. Činí je pevnějšími a brání možnému riziku zlomenin při nešikovném pádu.

Zlepšují funkci jater

Vejce obsahují 147 mg cholinu, makronutrientu, který pomáhá zlepšovat funkci jater. Cholin je zodpovědný za transport a metabolizaci tuku, takže nedostatek této živiny by mohl způsobit nadměrnou akumulaci tuku a cholesterolu.

Fotografie: Depositphotos

Jsou dobrá i pro těhotné ženy

Ačkoli u některých těhotných žen v tomto období může vzniknout odpor k vejcím kvůli jejich zvláštní struktuře, jsou pro ně ve skutečnosti velice dobrá. Jak již bylo uvedeno, obsahují asi 147 mg cholinu, který pomáhá předcházet vrozeným vadám a je nápomocen při vývoji mozku.

Pomáhají zvýšit energii

Bylo prokázáno, že konzumace 1 nebo 2 vajec denně nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Vejce obsahuje asi 65 kalorií a 6 gramů bílkovin, což z něj činí perfektní potravinu k získání energie a vitality. Před cvičením jsou tedy skvělým jídlem pro lepší výkon, po tréninku pro doplnění bílkovin na stavbu svalů.

Zdroj: Healthline, Healthline