Ztuhlé a těžké nohy nejsou jen pocitem. Příčinou bývá i syndrom neklidných nohou a křečové žíly

Fotografie: Lubyanka / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Pokud vás neustále trápí těžkost nohou nebo jejich ztuhlost, rozhodně byste to tak neměli nechat být. Některé příčiny totiž mohou vyžadovat rychlou léčbu.

Často si říkám, co vlastně může stát za nepříjemnou bolestí nohou nebo jejich neustálou ztuhlostí. Tento nepříjemný problém může čas od času pocítit každý, ovšem pokud se objevuje pravidelně nebo nemizí, mohlo by jít podle lékaře Williama Morrisona o příznak nebezpečných onemocnění či například také syndromu přetížení. V každém případě byste ho proto neměli nechat bez kontroly lékaře.

Křečové žíly

Křečové žíly jsou jednou z nejčastějších příčin ztuhlosti a těžkosti nohou. Důvodem je především skutečnost, že jakmile cévy začnou ztrácet pružnost a chlopně se oslabí, začne se v nich hromadit krev. To následně může vést k nepříjemným pocitům v dolních končetinách a dalším příznakům. Pozor by si měli dát především starší lide, těhotné ženy a ti, kteří mají toto onemocnění v rodinné anamnéze.

Onemocnění periferních tepen

Onemocnění periferních tepen je ve skutečnosti formou kardiovaskulárního onemocnění, ke kterému dochází, když se ve stěnách tepen začnou hromadit tukové zásoby, jež je následně zužují. Nejčastěji však tento stav postihuje nohy, což může vést k nepříjemným příznakům, jako je silná únava, křeče, bolest a také těžkost. Nejčastějšími příčinami tohoto stavu jsou vysoký cholesterol, krevní tlak a cukrovka.

Nedostatečné využití nohou

Podle webu Healthline je také možné, že nohy mohou těžknout v důsledku jejich nevyužití. Pokud tedy musíte každý den dlouhou dobu sedět, pokuste se alespoň každou hodinu provádět nějaký pohyb, nebo se protáhněte. V případě, že často ležíte v posteli, můžete zvedat nohy do vzduchu nebo si je pravidelněji protahovat.

Křečové žíly jsou nejen estetický, ale i zdraví ohrožující problém. Odstranit je lze i bez drahých krémů

práce v sedě
Fotografie: Pixabay

Syndrom přetrénování

Mnozí sportovci mohou pociťovat syndrom přetrénování, který je důsledkem nadměrného cvičení, kdy nedodávají tělu dostatek času na zotavení. Pokud tuto hranici překročíte i vy, můžete se potýkat právě s těžkýma nohama, ale i dalšími nepříjemným příznaky, včetně silných bolestí těla. Nejčastěji se s tímto problémem potýkají běžci a cyklisté, kteří mají dolní končetiny v neustálém zápřahu.

Syndrom neklidných nohou

Jedná se o další stav, který kromě ztuhlosti nohou způsobuje také jejich bolest. Příčina rozvoje onemocnění zatím není známa, avšak spekuluje se, že k tomu přispívají především genetické predispozice a dysfunkce, jež ovlivňují způsob, jakým mozek zpracovává pohybové signály.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]