Křečové žíly jsou nejen estetický, ale i zdraví ohrožující problém. Odstranit je lze i bez drahých krémů

Fotografie: Freepik

Křečové žíly jsou nepříjemným problémem, který může snadno narušit váš vzhled. Pokud jimi trpíte i vy, vyzkoušejte tyto jednoduché způsoby domácí léčby.

Křečové žíly jsou poměrně častý problém, který může znamenat riziko pro lidské zdraví, navíc velmi snadno kazí estetiku těla. V případě, že jimi trpíte i vy, nemusíte ihned podstupovat invazivní operace nebo užívat drahé krémy či jiné komerční prostředky. Skvěle si totiž můžete pomoci sami, a to jednoduchými, zcela přirozenými kroky, jako je například změna stravy a pravidelná fyzická aktivita, říká doktorka Debra Rose Wilson.

Fyzická aktivita

Fyzická aktivita je skvělým prvním krokem, který vám pomůže zmírnit výskyt křečových žil – čím víc se totiž hýbete, tím lépe cirkuluje vaše krev. To znamená, že se bude snadněji přesouvat z končetin zpět do srdce. Nejlépe vám dokáže pomoci plavání, chůze, jízda na kole a pravidelná jóga, jež navíc nejsou nijak náročné a nehrozí při nich téměř žádné nebezpečí fyzického zranění.

Změny v jídelníčku

Některé potraviny mohou díky svému obsahu účinných sloučenin zlepšit zdraví žil, a tím také zmírnit výskyt křečových žil. Jedná se zejména o potraviny s vyšším obsahem vlákniny, která podporuje funkci střev a chrání tělo před poškozením žilní chlopně. Mezi potraviny, jež můžete zařadit o svého jídelníčku, patří především: pšenice, oves, ořechy, lněná semínka, hrášek, fazole, švestky, avokádo, rajčata, brokolice, mrkve, květák, cibule a také sladké brambory.

Stejně tak je vhodné zaměřit se na potraviny s bohatým obsahem draslíku. Nedostatek tohoto nedílného minerálu totiž může vést k zadržování vody, což zvyšuje objem krve v těle, a vytváří tak extra tlak na žilní chlopně. Mezi potraviny s jeho vysokým obsahem patří jogurty, mandle, pistácie, losos, tuňák, kuře, bílé fazole, čočka, pomeranče, zelená zelenina a například i brambory.

Proč jsou žíly modré, když je krev červená? Odborníci přišli se zarážejícím vysvětlením

brambory v ruce
Fotografie: Pexels

Bylinné přípravky

Dalším skvělým pomocníkem při léčbě křečových žil mohou být i bylinné přípravky, které lze konzumovat perorálně. Jedná se zejména o extrakt z hroznových jader, citrusových plodů a třezalky tečkované. Účinnou složkou je především bioflavonoid rutin, jež disponuje antioxidačními, protizánětlivými a antidiabetickými vlastnostmi – stejně tak skvěle podporuje krevní oběh, a tím také pomáhá zmírňovat výskyt křečových žil. Najdete ho například v ginkgo bilobě.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]