Problémy s nepříjemnou zahleněností pomůže vyřešit účinný domácí nápoj z běžně dostupných surovin

Fotografie: Freepik

Zahleněnost je jednou z příznaků nachlazení, s nimiž se v průběhu chladnějšího období běžně potýká většina z nás. K odstranění nadbytečného hlenu se používá celá řada přípravků dostupných v lékárnách. Stále populárnější jsou také přípravky přírodní.

Tvrzení, že nám příroda poskytuje tu nejúčinnější medicínu, není pouhé klišé, ale na dlouholetých zkušenostech založený poznatek, kterým se naši předkové řídili několik staletí. Hledat řešení v rámci přírodních přípravků je v dnešní době stále rozšířenějším způsobem léčby širokého spektra zdravotních neduhů.

Nutno podotknout, že tvorba hlenu je pro lidský organismu zcela přirozeným jevem, který má své opodstatnění – přispívá ke zvlhčování a ochraně povrchu sliznic. Rovněž pomáhá efektivně vylučovat odpadní látky z organismu.

Proto je jeho zvýšení jedním z hlavních příznaků onemocnění, jako jsou kašel či rýma – tělo se tímto způsobem snaží přebytečného množství hlenu – a s ním i zmíněných odpadních látek – zbavit. Jeho nadbytek může naopak ztížit dýchání a vede k zanesení celé řady důležitých tkání, kterým takto brání v jejich správném fungování.

Jak míru zahlenění snížit?

K vyšší míře zahlenění výrazně přispívá pravidelná konzumace potravin, které svým složením tvorbu hlenu podporují. Mezi ně patří mléčné výrobky, uzeniny a jiné průmyslově zpracované výrobky z masa, pečivo obsahující lepek, sladké pochutiny s vyšším obsahem rafinovaného cukru a další průmyslově zpracované potraviny. Proto je při dlouhodobě zvýšené tvorbě hlenu vhodné se zaměřit na jídelníček a určité potraviny z něj zcela vyřadit. Pro zmírnění míry zahlenění se doporučuje jíst dostatek čerstvé zeleniny a ovoce.

Než však učiníte jakoukoliv výraznější změnu svého jídelníčku, svůj záměr konzultujte se svým lékařem – ten vám může dát i další tipy, jak váš zdravotní stav zlepšit i dalšími způsoby. Díky tomu předejdete případným dalším komplikacím způsobeným nedostatkem potřebných látek.

Přírodní nápoj, který vám uleví od nadbytečného zahlenění

Budete potřebovat:

  • Citron – 1 kus
  • Kořen křenu – kousek asi 1×1 cm
  • Med – 2 lžíce
  • Pitná voda – 3 sklenice

Postup:

Citron a křen omyjeme a oloupeme. Citron nakrájíme na čtvrtiny a vložíme do mixéru. Podobný postup opakujeme u křenu – s tím rozdílem, že jej nakrájíme na drobnější kousky. Dle potřeby jej můžeme i nastrouhat.

K této „pevné“ části přilijeme teplou vodu. Dále přidáme med. Všechny ingredience společně rozmixujeme, dokud nevznikne homogenní směs.

Polovinu sklenice nápoje vypijeme okamžitě, dokud je teplý. Zbytek ponecháme na později, před konzumací jej zředíme trochou horké vody. Nápoj konzumujeme několikrát denně dle potřeby (a libosti). Posílení jeho účinku docílíme ráno na lačný žaludek a ve večerních hodinách před večeří.

Kromě toho, že je tento nápoj účinným přírodním rozpouštědlem hlenu, má i příjemnou chuť.

Proč je tento nápoj tak efektivní?

Citron je známý pro svůj vysoký obsah vitamínu C, který udržuje optimální stav imunitního systému a organismus zbavuje bakterií a virů. Jelikož si jej lidské tělo nedokáže samo vyrobit, je nutné jej doplňovat ovocem či potravinovými doplňky.

Silice obsažené v kořenu křenu přispívají k efektivnímu rozpuštění hlenu v nosních dutinách, ale také v oblasti plic a průdušek. Med je známý pro své antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Navíc zklidňuje podrážděné dýchací ústrojí, čímž vede k rychlé úlevě.

K dalším přírodním potravinám, které účinně snižují zahlenění, patří lněný olej, zázvor či již zmíněné čerstvé ovoce a zelenina. Taktéž je třeba myslet na dostatečný pohyb.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]