Mrtvice si nevybírá, může postihnout kohokoliv. Snižte riziko vzniku až o 10 %

Fotografie: Freepik

Cévní a mozkové příhody a kardiovaskulární onemocnění jsou po celém světě hlavními příčinami úmrtí. Vědci Harvardovy univerzity se proto zaměřili na zkoumání těchto chorob v závislosti na jídelníčku. Díky správně zvolené stravě lze snížit riziko těchto onemocnění až o 10 %.

Kardiovaskulární onemocnění, infarkt nebo mrtvice patří mezi nejčastější příčiny úmrtí pacientů na celém světě. V rozvinutém světě jsou tato onemocnění častější. I z toho důvodu se zaměřili lékaři z Harvardovy univerzity na zkoumání těchto chorob v souvislosti se složením stravy. Závěr jejich zjištění zní jasně, správný a zdravý jídelníček snižuje riziko mrtvice až o 10 %, důležitá je hlavně rostlinná strava.

Fotografie: Freepik

Správný jídelníček snižuje riziko o 10 %

Může strava ovlivnit vznik cévní mozkové příhody? Do větší míry, než si lidé uvědomují a nejedná se jen o nezdravá jídla, masné a průmyslově vyráběné výrobky, tuky nebo cukry, které přispívají ke vzniku kardiovaskulárních chorob. Vědci se zaměřili ve své studii na zdravotníky a jejich jídelníček, přičemž sledovali změny celých 25 let u 209 508 účastníků, přičemž přišli na to, jak snížit riziko vzniku cévní mozkové příhody až o 10 % a to jen díky rostlinné stravě.

Více nenasycených tuků, méně nasycených

Závěry studie jsou zřejmé a odpovídají ostatním výzkumům v této oblasti. Důležité je nahradit v jídelníčku nasycené živočišné tuky nenasycenými, především z oříšků nebo rostlinných olejů.

Dále je vhodné doplnit omega-3 mastné kyseliny z rostlinných zdrojů a jídelníček obohatit o rostlinnou stravu, ovoce, zeleninu a ořechy. Se rostlinnou stravou a omezením spotřeby rafinovaných cukrů klesá riziko mrtvice o desetinu, přičemž se jedná především o ischemické cévní mozkové příhody.

Fotografie: Freepik

6 241 případů mrtvice

Z celkového počtu účastníků mělo mrtvici během daného období 6 241 zdravotníků, z toho 3 015 ischemickou příhodu. Právě v této skupině bylo více těch, kteří holdovali ve vyšší míře masu a mléčným výrobkům nebo konzumovali více nezdravých rostlinných potravin s vyšším glykemickým indexem (smažená kukuřice, brambory).

Z toho podle vědců vyplývá, že rostlinná strava je klíčem ke zdraví mozku, protože ve skupině, která měla vyšší podíl rostlinné stravy došlo k o 10 % nižšímu výskytu ischemické mozkové příhody než u zbytku respondentů. Jak však vědci z Harvardu upozorňují, je nutné zkoumat v rámci studií i jiné profesní skupiny než zdravotníky.

Zdroj: Harvard Health – Harvard Medical School

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]