Problémy s krční páteří trápí mnoho lidí. V Japonsku vědí, jak tento problém vyřešit

Pokud má někdo problémy s krční páteří, v Japonsku by o něm řekli, že se nedožije dlouhého věku. Problémy s touto oblastí dle nich totiž signalizují krátký život. Japonský inženýr a mistr aikido Katsuzo Nishi měl silné bolesti již od dětství. Aby posílili jeho zdraví, rodiče ho poslali do odlehlého kláštera, kde strávil mezi mnichy tři roky a utužoval nejen své tělo, ale i ducha.

Na cestě za lepším zdravým Nishi přečetl mnoho knih moderních doktorů a vědců, ale i spisy zabývající se lidovou moudrostí a tradiční medicínou Východu a Evropy. Po mnoha letech studií Katsuzo publikoval knihu, ve které popsal systém zdravého těla.

Pravidla zdraví Katsuza Nishi

Jeho kniha vyšla v roce 1927, v době, kdy autorovi bylo 44 let. Po téměř 90 letech už má autor na kontě miliony fanoušků. Následují ho lidé po celém světě, nejen v Japonsku. Poznejte i vy některé z jeho technik a zocelte své tělo. Vyzkoušejte například

  • spát na tvrdé posteli
  • místo polštáře tvrdý ovál
  • zacvičit zlatou rybku

Spánek ve špatné poloze vám zkracuje život

Křivá páteř, na kterou trpí mnoho z nás, může vést k vážným problémům a poškozením vnitřních orgánů. Proto byste si měli dávat pozor na to, jaké máte postavení těla. Nejen během dne, ale i v noci. Nishi tvrdí, že rovná páteř vám nejen přidá pár centimetrů na výšce, ale také podpoří trávicí systém.

Možná jste si už někdy v japonských filmech všimli, že místo polštářů spí na jakýchsi roličkách připomínajících srolovaný ručník. Japonci totiž věří, že zkřivený a bolavý krk je jasným znakem brzké smrti.

Fotografie: Postila

Během spánku je důležité, abyste si hlídali pozici krku. Nishi proto doporučuje vyměnit klasický měkký polštář za malou pevnou ruličku/ovál, který zůstane ve stejné pozici i poté, co si na něj lehnete – tedy že se neprohne, ani jinak nedeformuje.

Ovál byste měli umístit mezi třetí a čtvrtou obratel. Pokud vám ovál bude zpočátku nepříjemný, můžete ho obalit něčím měkkým. Postupně ale vrstvy odebírejte a zvykejte si na tvrdou podložku.

Cvik, který musíte vyzkoušet

Vyzkoušejte cvik, který se jmenuje zlatá ryba. Lehněte si na rovný a pevný povrch. Natáhněte paže. Chodidla umístěte tak, aby byly rovnoběžně s podlahou. Natáhněte levou patu dopředu a současně vytáhněte levou ruku za vás. Nezvedejte ji z podlahy. Totéž opakujte s pravou patou a pravou paží. Pohyb prociťte. Celý cvik na obě strany by vám měl zabrat okolo dvou minut.

Fotografie: Postila

Dále položte dlaně na sebe. Ohněte paže v loktech a umístěte je pod třetí a čtvrtou obratel. Nohy dejte k sobě a pomalu roztahujte chodidla do stran. Překlopte chodidla doleva a doprava. Celé tělo by se mělo jemně pohybovat a vibrovat. Cvičte po dobu dvou minut. Pokud budete cvičit pravidelně, brzy pocítíte zlepšení v oblasti krční páteře a celkového držení těla.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]