Problém nepředstavuje lepek, opravdovou hrozbou je glyfosát

Geneticky modifikované potraviny jsou velmi škodlivé a ohrožují naše zdraví. Podle posledních zpráv nesouvisí alergie na lepek pouze s genetikou. Vědci se domnívají, že spouštěcí faktor tkví v životním prostředí.

To je velmi důležité, protože citlivost na lepek ovlivňuje čím dál větší počet lidí. GMO potraviny údajně souvisí s těmito pěti problémy

  • Imunitní aktivace a alergická reakce

  • Poškozené trávení

  • Střevní propustnost

  • Nevyvážené střevní bakterie

  • Poškození střevní stěny

GMO – celosvětový problém

V současné době se pěstuje pro komerční použití 9 GMO potravinových plodin: sója, kukuřice, bavlna (olej), vojtěška, řepka (olej), cukr z cukrové řepy, cuketa, žlutá tykev a havajská papája.

Většina z nich je vyrobena tak, aby tolerovala zabíječ plevelů nazývaný glyfosát (Roundup), a vysoké hladiny tohoto toxinu v nich zůstávají při sklizni. Odrůdy kukuřice a bavlny jsou také konstruovány tak, aby produkovaly insekticid zvaný Bt-toxin.

  • Glyfosát – je širokospektrální systémový herbicid a desikant plodin. Jedná se o organickou sloučeninu, která obsahuje fosfor, konkrétně fosfonát. Používá se k hubení plevelů, zejména jednoročních širokolistých plevelů a trav, které konkurují zemědělským plodinám.

Podle výkonného ředitele Institutu pro odpovědnou technologii Jeffreyho Smithe je Bt-toxin vytvořen k propíchnutí děr v hmyzích buňkách, ale dělá to samé i v lidských buňkách, takže může vést k netěsnostem, což je běžné u pacientů citlivých na lepek.

Stephanie Seneff, vedoucí vědecká pracovnice na MIT, také říká, že glyfosát je patentované antibiotikum, které ničí prospěšné bakterie ve střevech, a nerovnováha střevní flóry je běžná u celiakie a dalších poruch souvisejících s lepkem. Kromě toho vědci zjistili, že toxiny Bt nalezené v některých plodinách mohou poškodit krvinky a potenciálně způsobit leukémii.

Další studie ukázala, že i geneticky modifikované krmivo pro zvířata vede k závažným zánětům žaludku a zvětšeným děložím u prasat a řada dalších spojuje GMO s rakovinou a různými dalšími chorobami. GMO je nebezpečné pro lidi i životní prostředí.

Tom O’Bryan, mezinárodně uznávaný odborník na citlivost na lepek a celiakii, říká, že GMO jsou potenciálním vysvětlením rychlého nárůstu poruch souvisejících s lepkem v posledních několika desetiletích. Internistka Emily Linderová vysvětluje, že souhlasí s tím, že geneticky modifikované organismy přispívají ke zvýšení citlivosti na lepek.

Obrázky: smallfootprintfamily.com, breakingmuscle.com