Pro mnohé nepředstavitelná konzumace zelených banánů má pozitivní vliv na zdraví

Banány patří celosvětově k nejoblíbenějším druhům ovoce. Důvody jsou jasné – je to především jejich sladká chuť, skvělá výživová hodnota i to, že se velmi snadno konzumují a nevyžadují žádné krájení ani mytí. Kromě toho jsou ale banány i skvělé pro naše zdraví. Obsahují velké množství draslíku i vitamínu B6 a díky nim se bude dobře dařit i vašemu zažíváním, neboť zabraňují nadýmání a zácpě.

Většina z nás konzumuje pěkně žluté zralé banány, ale řada lidí nedá dopustit i na ty zelené. Jsou ale zdravé či je chyba je jíst? Nebo nám snad naopak mohou přinést nějaké zdravotní benefity?

Výhody zelených banánů

Zelené banány obsahují vysoký obsah pomalu stravitelného škrobu. Také mají daleko méně cukru než zralé banány, nicméně podíl vitamínů a minerálů je téměř stejný. Kaloricky se velmi neliší, ale zelené banány mají výrazně nižší obsah sacharidů, jelikož žloutnutím se mění poměr škrobu a cukru.

U zralého banánu pochází až 90 procent sacharidů z cukru, u zelených banánů je tento poměr jiný a pro tělo paradoxně příznivější. Právě proto mnoho dietářů dává přednost zeleným banánům, jelikož nepřichází o jejich výživovou hodnotu, ale kalorie získávají z lepších zdrojů. Zelené banány se nicméně vyplatí jíst, i pokud vám nezáleží na jejich energetické hodnotě či obsahu cukru. Proč?

Pomáhají lepšímu zpracování živin

Zelené banány mohou zlepšit zdraví vašeho tlustého střeva. Je to proto, že obsahují mastné kyseliny, které pomáhají tělu absorbovat cenné vitamíny a minerály, zejména pak vápník nebo draslík.

Udržují zdravý krevní tlak

Na zelených banánech si mohou dobře pochutnat i ti, kteří bojují s vysokým krevním tlakem. Mají totiž vysoký obsah draslíku, který je v těle základním minerálem. Podílí se zejména na udržování zdravých cév a tepen a na správném udržovaní krevního tlaku. Jestliže vás vysoký krevní tlak trápí, pomůže častá konzumace zelených banánů a samozřejmě také další dietní opatření včetně vysazení kávy a jiných kofeinových nápojů.

Efektivnější metabolismus

Díky živinám, které zelené banány obsahují, se může podařit optimalizovat funkce metabolismu. Dodávají totiž tělu potřebnou energii, ale nikoliv ze sacharidů, nýbrž z komplexních sacharidů, které jsou pro tělo užitečnější. Toto ovoce tedy může urychlit proces spalování kalorií v těle, a tím také přispět i k redukci hmotnosti a dosažení ideální váhy.

Zralé nezavrhujte

Neznamená to nicméně, že odteď už musíte jíst bezvýhradně zelené banány. Klidně si dopřejte i ty zralé, jsou také velmi prospěšné. Nicméně s výše uvedeným vám lépe pomohou právě ty zelené, což je jistě dobré vědět. Pozor si dávejte na přezrálé banány, které obsahují již skutečně velké množství cukru. Pokud bojujete s cukrovkou nebo si hlídáte váhu, nemusí pro vás v tomto stavu již být vhodné. Podarujte je někomu, kdo si z nich rád upeče chutný dezert.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]