Opomíjené ředkve a ředkvičky jsou zdravější, než lidé tuší

O pozitivních účincích červené řepy na lidské zdraví bylo napsáno již mnoho. Ale co taková ředkev, nebo i ředkvičky? Dnes se podíváme na zeleninu, která se jí svými léčivými a blahodárnými účinky v mnohém podobá a která bude již za několik málo týdnů plnit naše obchody, neboť se jedná o typicky jarní zeleninu, i když v dnešní době ji můžete koupit během celého roku. Čím je ale čerstvější, tím lépe. Jakou zeleninu máme na mysli? Ředkve a ředkvičky.

Co ředkve obsahují a jak je konzumovat?

Ředkve se nejen pro svou skvělou chuť, ale také pro své léčivé účinky používaly už ve starověkém Egyptě. Jsou bohaté na nejrůznější vitamíny, především vitamín C, A, B a E, a také minerální látky, například vápník, železo, fosfor, zinek, selen či mangan. Nejlepší je ředkev a ředkvičky konzumovat v jejich syrové podobě, málo lidí ví, že nemusíme nutně konzumovat pouze kořen, ale že lze konzumovat i mladé listy, podobně jako je tomu v případě špenátu. Pokud jsou na vás tyto plodiny příliš štiplavé, doporučuje se je nakrájet na plátky, osolit a nechat chvilku odležet. Ony pustí šťávu a poté nejsou tak pálivé. Nejčastěji se konzumují jako součást salátů či pomazánek, ale lze je přidat i do polévky či je upéct jako přílohu k masu. Nejlepší je si ředkve či ředkvičky pěstovat sami na své zahrádce, u kupovaných bohužel hrozí kontaminace dusičnany z hnojiv.

Jaké jsou účinky ředkví na naše zdraví?

Jedním z příznivých účinků ředkví je, že působí antibakteriálně a antimykoticky, v souvislosti s tím zbavují žaludeční a střevní sliznice možných škodlivých bakterií a plísní, a tím pomáhají odstranit rovněž problémy s chronickým nadýmáním a průjmy. Antibakteriálně působí i v našich ústech při rozkousání. Na jaře mohou pomoci při nachlazení, podporují uvolňování hlenů v dýchacích cestách. Ředkve rovněž podporují prokrvování a díky vysokému obsahu vlákniny na sebe vážou nejrůznější toxiny a také tuk. Jsou proto ideální potravinou pro detoxikaci organismu a hubnutí. Díky vysokému obsahu vápníku i dalších látek působí močopudně, a tak jsou i účinnou prevencí proti ledvinovým a močovým kamenům.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]