Nemoci a zdravotní komplikace na sobě snadno vypozorujete sami pomocí několika jasných projevů

Fotografie: Freepik

Pokud váháte nad tím, zda jít k lékaři či nikoliv, zkuste se nejdříve prohlédnout sami, jestli nezaznamenáte několik možných příznaků.

Podobně jako existují různé ukazatele fyzické zdatnosti, je tu i řada známek toho, že máte jisté zdravotní potíže. Nejedná se přitom o takové jevy, které přímo odkazují na konkrétní nemoc, ale o jistou formu vedlejších příznaků. Normálně byste tak v těchto případech ani neřekli, že se za zmíněným symptomem ukrývají dané zdravotní komplikace, popisuje lékař Jill Seladi-Schulman.

Fotografie: Unsplash

Dávejte pozor při čištění zubů

Jedním z nejzávažnějších zdravotních problémů, které vás mohou v životě potkat, je onemocnění srdce. Ta se v pozdějších fázích projevují závažnějšími způsoby, můžete je však vypozorovat mnohem dříve. Jedním z prvních příznaků bývá zánět dásní, který zaznamenáte jako krev na zubní niti. Vždy tak nestačí jen vyléčit ústa, někdy je potřeba se zamyslet i nad tím, jestli se nejedná o něco vážnějšího.

Sledujte barvu svojí moči

Na toaletě se můžete dozvědět celou řadu věcí o svém zdravotním stavu. Nejčastěji dojdete k tomu, že jste dehydrovaní a potřebujete více pít, na což přijdete tehdy, kdy je vaše moč tmavší než jindy. Pokud však pijete dostatek tekutin a stále vidíte, jak moč tmavne, bude se jednat o jiné zdravotní komplikace. Proto byste si měli kontrolovat průběh vyměšování na toaletě a příjem vody za den.

Fotografie: Unsplash

Jestli bude moč tmavá i při dostatku tekutin, můžete mít nemocná játra. Ta nezvládají správně filtrovat všechny přijaté tekutiny, a ty pak prochází tělem dále v nezměněné formě. Pokud byste někdy zpozorovali krev, neváhejte a okamžitě vyhledejte lékaře, jelikož by se mohlo jednat o rakovinu močového měchýře nebo rostoucí ledvinové kameny. Tyto problémy byste neměli nikdy podceňovat.

Plný hřeben vlasů značí nebezpečí

Jestli ráno po česání zůstává na vašem hřebenu spousta vlasů, můžete trpět nedostatkem potřebných živin. Velmi často však budou vlasy jen lámavé a slabé, jindy za tím stojí dosti závažné problémy. Zpravidla se takto projevuje nedostatek živin, jako je železo či zinek, bez nichž vlasy slábnou. Oproti běžným 100 vlasům za den je v tomto případě budete nacházet všude, a to ve větším množství.

Fotografie: Unsplash

Musíte si však dávat pozor na to, abyste náhodou nezanedbali ještě závažnější zdravotní potíže. Na vlasech se totiž může projevit i problém s funkcí štítné žlázy, jejíž vada vede k silným hormonálním výkyvům. To bude doprovázeno i dalšími komplikacemi, jako jsou bolesti břicha, nepravidelný a opožďující se menstruační cyklus, depresivní stavy a další. Proto byste neměli žádný z výše uvedených příznaků podceňovat.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]