Vysoká hladina cholesterolu může způsobit vážné zdravotní problémy. Naučte se ji jednoduše snížit

Fotografie: Freepik

Zvýšená hladina cholesterolu může pěkně potrápit zdraví, ale také může mít za následek vážné onemocnění, které je nevratné. Mezi takové vážné onemocnění patří infarkt, mrtvice nebo ateroskleróza.

Zjistěte přesně, co zvýšený cholesterol znamená, jaké jsou jeho funkce a jaké doplňky vám pomohou vyrovnat hladinu cholesterolu v krvi. Kontrola hladiny cholesterolu v krvi je více než důležitá, protože jedině tak můžete předejít závažnému onemocnění srdce či mozku.

Co je zvýšený cholesterol

Cholesterol je látka velmi podobná tuku, která je obsažená ve všech buňkách lidského těla. Cholesterol ve skutečnosti pomáhá udržovat buňky a tvoří jim takzvanou membránu. Což znamená, že bez cholesterolu by žádná buňka v těle nebyla, ale není to tak jednoduché. Lidské tělo je dokonalý stroj, který dokáže cholesterol vytvářet sám, a to v játrech. Na druhou stranu lze cholesterol přijímat i pomocí potravy.

Rozlišujeme dva cholesteroly – dobrý a špatný. HDL cholesterol, tedy ten dobrý, slouží jako sběrač zlého cholesterolu. HDL cholesterol na sebe nabalí ten špatný a doputuje s nim do jater, které špatný cholesterol odbourají. Takzvaný špatný cholesterol LDL je krví přenášen po malých částečkách, které se díky své titěrné velikosti protáhnou všude, což znamená, že mohou doputovat do buněk, ale i do cév. Pokud je špatného cholesterolu více, ukládá se na stěnách cév, a tím je jednoduše ničí, ucpává a způsobuje závažné onemocnění.

Cholesterol a jeho hodnota

Cholesterol je důležitý pro zdravé tělo i správné tělesné funkce. Zajistí vstřebání a odbourání žlučových kyselin a steroidních hormonů. Také ovlivní konzistenci buněk a je nepostradatelný při mobilitě látek v buňce. Jaké jsou faktory způsobující zvýšený cholesterol:

  • Vysoký krevní tlak, cukrovka typu 2, onemocnění ledvin
  • Léky na steroidní bázi
  • Dědičnost
  • Nadměrné množství trans tuků
  • Nadváha
  • Nedostatek pohybu
  • Kouření a alkohol

Doplňky, které zatočí s vysokým cholesterolem – Vitamin B3

Vitamin B3 nebo také niacin, můžeme najít v doplňcích a potravinách, jako je hovězí maso, drůbež, tučné ryby – losos, makrela, tuňák, arašídy a hnědá rýže. Dopřejte si tyto potraviny co nejčastěji a ryby alespoň dvakrát týdně.

Fotografie: Freepik

Rozpustná vláknina

Takzvaný sacharid je rozpustná vláknina. Strava bohatá na rozpustnou vlákninu může dokonale snížit špatný cholesterol v krvi. Tím pádem budete mít nižší riziko vzniku onemocnění srdce. Takovou vlákninu lze najít v lněném semínku a jitrocelovém semínku.

Listy artyčoku

Mezi aktivní složky artyčoku patří chlorogen a luteolin, které jsou považovány za terapeutické činidlo. Bude stačit, když si denně dopřejete 2-3 gramy extraktu z listů a zajistíte tím snížení LDL cholesterolu.

Červená kvasnicová rýže

Tato rýže se zvláštním názvem není obyčejná, jedná se o fermentovanou rýži, která obsahuje prospěšné látky, jako jsou isoflavony, monakolin K, mononenasycené mastné kyseliny a steroly. Látky, které společně působí na eliminaci špatného cholesterolu.