Onemocnění jater vysílá varovné signály po pokožce. Mezi příznaky patří i hrbolky a svědění

Fotografie: Depositphotos

Pokud na své pokožce rozpoznáte tyto příznaky, raději rychle k lékaři. Se vší pravděpodobností se jedná o varování před nemocnými játry.

Onemocnění jater může mít vážný vliv na váš organismus a celkový zdravotní stav. Jedná se totiž o velmi důležitý orgán, který zastává nespočet důležitých funkcí, a to dle odborníka Youssefa (Joe) Solimana včetně detoxikace krve od nahromaděných odpadních látek a těžkých kovů. Pokud tedy na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se rychle poraďte se svým praktickým lékařem, jenž vám pomůže nastavit vhodnou léčbu.

Žloutenka a pigmentace po těle

Mezi nejtypičtější příznaky onemocnění jater patří dle doktora Solimana žloutenka, což je stav, který se vyznačuje žloutnutím kůže, očí a sliznic. Nejčastěji se objevuje právě v momentě, kdy dochází k poškození tohoto důležitého orgánu, přičemž na vině je nedostatečné odbourávání bilirubinu. Ten vzniká při rozpadu červených krvinek a způsobuje toto typické zbarvení. Dále se pak může v tomto případě objevit i změna pigmentace kůže, jako je šedavá pleť na obličeji.

Stejně tak dle serveru Healthline dochází někdy k černé pigmentaci na končetinách, a pokud dojde v důsledku onemocnění k úniku krvinek a nadměrnému ukládání železa, mohou se objevit i další změny. Typická je pak i přítomnost otoku, a to především v oblasti břicha nebo dolních končetin. K tomu dochází zejména proto, že tělo v případě selhání jater nedokáže vytvářet dostatek bílkovin, které pomáhají udržovat rovnováhu tekutin v těle.

Poškození jater a žloutenka
Fotografie: Freepik

Onemocnění ledvin vykazuje jasné příznaky. Patří mezi ně i snížené množství moči a únava

Hrbolky na pokožce a svědění

Dále se mohou v případě tohoto nebezpečného problému objevit na pokožce malé, nažloutlé kožní hrbolky, vysvětluje lékař Kevin Martinez. Ty jsou přezdívány jako xantomy a k jejich rozvoji přispívá zejména vysoká hladina lipidů v krvi. Pozor byste si pak měli dávat i před nadměrným svěděním, které rovněž patří mezi běžné příznaky onemocnění jater. K tomu nejčastěji přispívá akumulace žlučových kyselin v krvi v důsledku dysfunkce jater. Na ZdravémStravování jsme také popisovali, co jsou to lipomy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]