Onemocnění ledvin vykazuje jasné příznaky. Patří mezi ně i snížené množství moči a únava

Fotografie: Depositphotos

Poškození ledvin se zpočátku neprojevuje téměř žádnými příznaky, proto je důležité chodit na pravidelná vyšetření. Symptomy se ukážou až ve vážnější fázi onemocnění.

Onemocnění ledvin je stav, který může nastat bez jakéhokoliv povšimnutí. Poškození tohoto orgánu totiž dle doktorky Kelsey Nank zpočátku nevykazuje žádné příznaky, až když potíže s ledvinami postoupí a stanou se vážnějšími, můžete si všimnout některých symptomů, které je potřeba okamžitě řešit s lékařem. Pravidelné lékařské prohlídky a testování funkce ledvin vám pomůže včas diagnostikovat problém a vyléčit jej bez jakýchkoli následků.

Příznaky poškození ledvin

Poškození ledvin musí být v relativně pokročilé fázi, aby se projevily následující příznaky. Nejčastější známkou onemocnění ledvin je atypická hladina kreatininu nebo močoviny v krvi, což může vést až k uremickému syndromu. Nic z toho ale vy sami nepocítíte, ke zjištění tohoto problému je potřeba krevního testu, jejž můžete podstoupit jako součást rutinního vyšetření. Výsledky pak odhalí hladiny těchto 2 chemických látek v těle, jak uvádí doktor Kevin Martinez.

Kromě toho je však potřeba se zaměřit i na příznaky, které na sobě vy sami můžete zpozorovat. Vnímejte své tělo, signály, kterými se vám snaží naznačit, že něco uvnitř není v pořádku. Neberte žádný z těchto symptomů na lehkou váhu, i když se dají zaměnit s některými běžnými zdravotními stavy, jež nevyvolávají žádné nebezpečí. Mezi známky poškození ledvin podle lékařky Megan Soliman patří:

selhání ledvin
Fotografie: Freepik
 • snížené množství moči,
 • otoky dolních končetin z důvodu zadržování vody v těle,
 • dušnost,
 • potíže se spaním,
 • svalové křeče, především v noci,
 • nadměrná ospalost a únava,
 • nevolnost, která neustupuje,
 • zmatenost,
 • bolest a tlak na hrudi,
 • záchvaty,
 • kóma.

Zázračné látky v těchto běžných potravinách vás ochrání před komáry

Co můžete dělat, abyste zlepšili zdraví svých ledvin

Pamatujte, že ledviny jsou jedním z životně důležitých orgánů pro vaše celkové zdraví. Jsou zodpovědné za spoustu procesů v těle od zpracování tělesného odpadu a jeho vyloučení až po tvorbu hormonů. Proto je péče o ně nezbytná, jak radí Alana Biggers. Zásadní je udržovat aktivní a zdravý životní styl, nepít, nekouřit, omezit příjem soli a hlídat si váhu, krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Stejně tak nepodceňujte pravidelné kontroly u svého lékaře, zvláště při chronickém onemocnění ledvin. Zanedbání péče může vést k selhání ledvin a následné dialýze. O důležitých krocích, jak udržet ledviny zdravé, jsme již psali na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]