Lipom je většinou jen kosmetickou vadou. Někdy však může připomínat nebezpečný liposarkom

Fotografie: Depositphotos

Lipomy jsou běžné nerakovinné výrůstky tukové tkáně pod kůží. Zřídka vyžadují léčbu, protože jsou benigní a neškodí.

Lipomy jsou nenádorové výrůstky tukové tkáně, které se pomalu vyvíjejí pod kůží. Lipom se může objevit u lidí v každém věku, ale s největší pravděpodobností se s tímto kožním výrůstkem setkáte, pokud je vám mezi 40 a 60 lety. Lipomy jsou velmi časté. Ve skutečnosti se lipom během života vytvoří přibližně u 1 z 1 000 lidí. Jsou klasifikovány jako nezhoubné výrůstky neboli nádory tukové tkáně. To znamená, že lipom není rakovinotvorný a je zřídkakdy škodlivý, říká doktorka Amanda Caldwell.

Co je to lipom?

Lipom, což je název, který může znít trochu znepokojivě, je ve skutečnosti benigní (nezhoubný) útvar, jenž většinou spočívá pod kůží. Jedná se o poměrně častý jev, který postihuje lidi různého věku a pohlaví. Ačkoli jsou lipomy zpravidla bezbolestné a neškodné, mohou v některých případech způsobit nepříjemné příznaky, které mohou vyžadovat lékařskou pozornost.

Lipom je typický tím, že se vyvíjí v tukové tkáni a může se objevit kdekoliv na těle, kde se nachází tukové buňky. Tento nádor je obvykle měkký na dotek, pohyblivý a může mít různé velikosti. I když jsou nejčastěji jednotlivé, mohou se vyskytnout i ve skupinách.

Příznaky lipomu

Většina lipomů je asymptomatická, což znamená, že nepůsobí žádné příznaky a nemusí vyžadovat léčbu. Nicméně některé lipomy mohou způsobit nepříjemnosti, jako jsou:

  • Bolest: Některé lipomy mohou způsobovat nepříjemnou bolest, zejména pokud tlak na ně vyvíjí okolní tkáň.
  • Estetické obavy: Lipomy umístěné na viditelných místech, jako jsou obličej, krk nebo paže, mohou způsobovat kosmetické problémy a narušit sebevědomí.

Během stárnutí se s gangliovými cystami setká až 72 % lidí. S tímto příznakem je jejich léčba hračkou

Lipom na ruce
Fotografie: Freepik

Kdy navštívit lékaře?

Zdravotníci mohou lipom často diagnostikovat na základě fyzikálního vyšetření. V některých případech může dermatolog provést biopsii lipomu. Během tohoto zákroku odebere malý vzorek tkáně a odešle ho do laboratoře k vyšetření. Lékaři tento test provádějí, aby vyloučili možnost rakoviny. Ačkoli lipom není rakovinný, může vzácně napodobovat liposarkom, který je maligní (rakovinný).

Další vyšetření pomocí magnetické rezonance a počítačové tomografie může být nutné pouze v případě, že biopsie prokáže, že podezřelý lipom je liposarkom. I když jsou lipomy obvykle neškodné, je vhodné vyhledat lékařskou radu, pokud:

  • lipom způsobuje bolest nebo nepohodlí,
  • se lipom rychle zvětšuje,
  • pociťujete změny v textuře nebo barvě lipomu,
  • máte obavy ohledně lipomu z estetických důvodů.

Lipomy mohou být zrádné, protože většinou nepůsobí žádné problémy. Nicméně, pokud začnou způsobovat bolest, nebo vás znepokojují estetické důvody, je nejlepší konzultovat to s lékařem. Pamatujte si, že pouze lékař může stanovit definitivní diagnózu a doporučit vhodný postup.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]