První příznaky nebezpečné dehydratace organismu. Pokud je na sobě člověk sleduje, musí rychle zakročit

Fotografie: Depositphotos

Správná hydratace je základní pilíř zdravého těla. Pokud nepijete dostatečně, můžete se potýkat s řadou problémů, a proto je důležité naslouchat těmto signálům.

Lidské tělo je tvořeno z velké části vodou, a proto je velmi důležité, abyste ji pravidelně doplňovali. Tato průhledná tekutina navíc zastává řadu nezbytných funkcí a její dostatek je pro vaše zdraví naprosto zásadní. V případě, že ji však vaše tělo postrádá, snaží se vysílat některé signály, jimiž se vás před tímto problémem snaží včas varovat. Rozhodně byste proto žádný z nich neměli ignorovat a měli byste zakročit ihned, říká lékařka Cynthia Taylor Chavoustie.

Barva moči

Moč může prozradit mnohé o vašem zdraví, a to včetně toho, zda potřebujete doplnit tekutiny do svého těla. Její barva by měla být zpravidla světle žlutá až průhledná, ovšem pokud pijete přes den jen velmi málo vody, může mít tmavě žlutou barvu. V takovém případě je nutné problém řešit co nejdříve, abyste se vyhnuli potenciálním problémům a dalším nepříjemným příznakům, které vás mohou potkat.

Frekvence močení

Dospělí lidé močí pravidelně 4–5krát denně. Pokud tedy navštěvujete toaletu například dvakrát, nebo dokonce ani jednou během celého dne, pravděpodobně byste měli co nejdříve doplnit dostatek tekutin do svého těla.

Fotografie: Depositphotos

Suchá kůže

Všechny tělesné buňky obsahují vodu a mnohé části těla jsou obzvláště citlivé na vysušení při nedostatku tekutin. Pokud si tedy na sobě všimnete, že je vaše kůže méně elastická, šupinatá a dělají se vám ve vlasech lupy, rozhodně začněte pít každý den větší množství vody. Obecně by to měly být alespoň 2 až 3 litry denně.

Únava

Při nedostatku tekutin v těle můžete pociťovat únavu i přes to, že jste spali dostatečně dlouho. Může jít totiž o důsledek dehydratace, kdy je tělo zcela vyčerpáno. V takovém případě co nejdříve vypijte několik sklenic vody a pokud se nic nezmění, raději se obraťte na svého praktického lékaře.

Bolest hlavy

Bolest hlavy patří mezi nejčastější signál toho, že je vaše tělo dehydratované. Jakmile se s tímto typickým příznakem budete příště potýkat, raději zkuste vypít několik sklenic vody namísto toho, abyste sáhli po pilulkách. Pokud se vám neuleví, raději se obraťte na svého praktického lékaře.

Sucho v ústech

Pokud vás trápí sucho v ústech, je to jasná známka toho, že jste se měli již dávno něčeho napít. V takovém případě totiž objem tekutin ve vašem těle klesl na příliš nízkou úroveň, přičemž se začíná koncentrovat sůl a tělo pomocí osmoreceptorů intenzivně vyžaduje tekutiny.

Zácpa

Voda je také důležitá pro podporu správné činnosti střev. Je proto možné, že v případě, že jste dehydratovaní, dojde vlivem tělesného zadržování tekutin k vysychání stolice a následné zácpě. Rozhodně proto myslete včas na dostatečnou hydrataci a chraňte se před vznikem potenciálních problémů, které vám mohou snadno znepříjemnit každodenní život.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]