Zadržování vody v těle je nebezpečné. Poradit si s ním je překvapivě snadné

Zvýšené zadržování v těle může způsobovat řada různých faktorů. Mohou to být například hormonální změny, nebo přemíra soli v jídelníčku. K retenci tekutiny dochází i tehdy, pokud váš pitný režim není dostatečný. Tělo si tak dělá podvědomě zásoby.

Jaké jsou nejčastější příznaky retence tekutiny v organismu?

Pokud bojujete s níže uvedenými příznaky, pravděpodobně se vaše tělo potýká se zadržováním tekutiny v těle:

  • nezvyklé nadýmání, permanentně nafouklé břicho
  • otoky končetin (zejména kotníků a chodidel)
  • otoky břicha, obličeje a boků
  • tuhé klouby a výkyvy hmotnosti

Další příčiny zadržování vody v těle

Mezi další faktory, které mohou podpořit retenci tekutiny v těle patří: užívání specifických léků, jako jsou ty na vysoký tlak, antidepresiva, či chemoterapie. Potíže s retencí vody můžete pociťovat i v případě, že máte sedavé zaměstnání a málo pohybu.

Za zadržováním tekutiny však mohou být i jiné zdravotní obtíže. Například nemocné srdce, které nestačí čerpat dostatek krve, a tak se vytvoří zásoby vody v těle. S nadměrným zadržováním vody v těle se potýkají často i těhotné ženy.

Fotografie: Pixabay

Jaké jsou komplikace retence vody v těle?

Z dlouhodobého hlediska je retence vody v těle zdraví škodlivá. Může docházet ke komplikacím, které jsou spojené se vznikem hluboké žilní trombózy, plicního edému a myomů u žen. Pakliže nedochází v čase ke zlepšení zdravotního stavu, je vhodné navštívit lékaře, který určí vhodnou léčbu. K zmírnění obtíží se někdy nasazují diuretika, antikoncepce u žen, či speciální doplňky ve formě tablet.

Jak předcházet zadržování vody v těle?

Zaměřit byste se měli především na tyto body, pokud chcete předcházet zadržování vody v těle, nebo chcete své aktuální obtíže zmírnit: nutností je snížit obsah soli v jídelníčku. Maximální denní spotřeba soli by neměla přesáhnout 2 400 miligramů. Nevhodné jsou tedy průmyslově zpracovávané potraviny.

Fotografie: Pixabay

Preferujte čerstvou zeleninu, ovoce, libová masa a méně kořeňte. Konzumovat byste měli produkty s vysokým obsahem draslíku a hořčíku, což jsou banány, avokádo, rajčata, batáty, nebo listová zelenina. Doporučuje se nasadit si i doplněk stravy vitamín B6. Při otocích končetin mějte nohy často zdvižené. Vhodné je nosit i kompresní punčochy, nebo legíny. Ty snadno seženete v lékárnách a specializovaných prodejnách zdravotnických potřeb.

Upravte svůj životní styl

Abyste efektivně předešli retenci tekutiny v těle, měli byste celkově upravit svůj životní styl. Ideální je zařadit do denního harmonogramu dostatek pohybu, především v případě, kdy máte sedavé zaměstnání. Dobré je hlídat si i zdravou hmotnost. Nadváha a obezita může problémy jen zhoršovat. Až v nejzazším případě se přistupuje k medikaci, jako jsou léky na odvodnění (diuretika).

Úvodní Fotografie: Pinterest

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]