Příznaky, které vznikají v důsledku nedostatku důležitých vitamínů a minerálů v těle. Rozpoznat je není žádný problém

Fotografie: BrotherLongLegs / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Nedostatek vitamínů a minerálů je bohužel běžnější, než se může zdát. Spousta zdravotních problémů, které vás možná právě trápí, může být důsledkem absence některých živin.

Dostatek vitamínů a minerálů v těle je zásadní pro správné fungování celého lidského organismu. Člověk často nemá ani ponětí, že drobné i větší zdravotní problémy mohou být způsobeny právě absencí některých vitamínů a minerálů v těle. Proto je důležité mít jejich dostatečný příjem skrze potraviny nebo doplňky stravy. Bohužel existuje řada nedostatků živin, které jsou překvapivě běžné, říká lékařka Natalie Butler.

Železo je hlavní složkou červených krvinek

Železo se váže na hemoglobin a přenáší kyslík po celém těle. Existují dva druhy – hemové železo a nehemové železo. Hemové železo se snadno vstřebává a nachází se především v potravinách živočišného původu. Vysoké koncentrace hemového železa se nacházejí v červeném mase. Nehemové železo je běžnější a nachází se v živočišných i rostlinných potravinách. Nevstřebává se tak snadno jako hemové.

Nedostatek vitamínu D

Vitamín D je zásadní pro zdraví kůže a kostí, stejně jako pro nervový přenos v těle. Vystavení slunečnímu záření je pro získávání přirozeného vitamínu D nesmírně důležité, protože vitamín D je vytvářen z cholesterolu produkovaného kůží. Mezi příznaky nedostatku vitamínu D patří únava, bolesti svalů a slabost.

Absence vitamínu B12 v těle

Vitamín B12 je důležitý pro správnou funkci mozku a nervů, stejně jako pro tvorbu DNA. Vegetariáni a vegani jsou zvláště ohroženi rozvojem nedostatku tohoto vitamínu, protože rostliny ho neprodukují. Příznaky nedostatku vitamínu B12 mohou zahrnovat necitlivost nohou a rukou, závratě, slabost, únavu, oteklý, zanícený jazyk, ztrátu paměti, paranoiu a halucinace.

Fotografie: Depositphotos

Když chybí vápník

Vápník, jak všichni víme, je zásadní pro udržení zdraví kostí. Ovšem je také nezbytný pro nervový přenos, navíc bez něj by primární orgány nemohly správně fungovat. Mezi příznaky nedostatku vápníku patří matné nehty, lámavé kosti a svalové křeče. Nejlepšími zdroji vápníku jsou mléko a mléčné výrobky, tmavě zelená zelenina a ryby.

Zdroj: Healthline, Healthline