Nedostatek vitamínu B12 podporuje rozvoj celé řady neurologických chorob

V posledních letech je poměrně velkým trendem snižovat konzumaci potravin jako je maso, a všech živočišných produktů. Lidé se hlasitě staví nejen proti utrpení zvířat, ale také věří, že budou díky tomuto kroku zdravější, protože lidské tělo konzumovat maso nepotřebuje. Odborníci ale varují, že tento postoj je dost nebezpečný.

Právě kvůli nedostatku masa a živočišných produktů řada lidí trpí naprosto zásadním nedostatkem jednoho vitamínu, který je ale pro náš život extrémně důležitý. Jeho dlouhodobý nedostatek může mít za následek až rozvoj Alzheimerovy choroby a dalších neurologických obtíží.

Jde o vitamín B12. Ten naše tělo získává právě díky konzumaci živočišných potravin. Zejména jej najdeme v hovězím či vepřovém mase, rybách, drůbeži, vejcích a mléčných výrobcích. Nedostatek vitamínu B12 nás může ohrozit tehdy, pokud ho v dostatečném množství nepřijímáme v potravě, ale často se s ním mohou střetnout i starší lidé, u nichž nedochází ke správnému vstřebávání tohoto vitamínu ze stravy. Jaké jsou příznaky, že vám právě tento vitamín chybí?

Únava, vyčerpání a slabost

Spíte dostatečně, odpočíváte, necítíte se přepracovaní, ale přesto již okolo třetí hodiny odpoledne ztrácíte elán a nejraději byste si šli lehnout? Slabost a únava jsou běžnými projevy nedostatku vitamínu B12. Při tomto stavu totiž dochází k narušení tvorby červených krvinek, které mají rozvádět kyslík do celého těla. Jestliže jich není dostatek, našemu tělu chybí potřebný kyslík a dostavuje se únava a vyčerpání.

Brnění, necitlivost, píchání

Dlouhodobý nedostatek vitamínu B12 může vyústit až v trvalé poškození nervů. Jestliže naše nervová soustava nemůže čerpat dostatek tohoto vitamínu, oslabují některé struktury a může docházet až k těmto problémům.

Ty se jako první ohlásí právě brněním, svrběním, necitlivostí určitých částí těla apod. Obvykle se tyto neurologické projevy nedostatku vitamínu B12 dostavují společně s anémií. Pokud vás tyto potíže trápí opakovaně, je rozhodně na místě konzultovat váš stav s lékařem.

Bledost, zažloutlá pokožka

Na první pohled můžete nedostatek vitamínu B12 odhalit u lidí, kteří jsou nápadně bledí nebo mají až příliš zažloutlou pokožku či oční bělmo. Tento zažloutlý nádech kůže je způsoben bilirubinem, barvivem, které vzniká při rozpadu červených krvinek. Vitamín B12 hraje důležitou roli v produkci DNA potřebné k tvorbě červených krvinek. Bez vitamínu B12 je produkce červených krvinek výrazně snížena a projeví se to i touto bledostí a žlutou pokožkou.

Potíže s pamětí

V pozdějších stádiích nedostatku vitamínu B12 může docházet ke krátkodobým výpadkům paměti. Většinou se to nejsnadněji pozná při jednoduchých úkolech jako je třeba zapamatovat si nákup. Pokud toho nejste schopni, nebo se vám často stává, že se nemůžete rozpomenout na nějaké jméno nebo číslo, může být načase zkontrolovat stav vitamínu B12 ve vašem organismu.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]