Nedostatek vitamínu B12 může doslova zlikvidovat tělo. Varovné příznaky lidé velmi často přehlíží

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek vitamínu B12 nebo folátu je nejčastější příčinou vzniku anémie. Řešení může spočívat v doplnění těchto vitamínů, ale hlavně ve včasném rozpoznání základních příznaků.

Anémie z nedostatku vitamínu B12 nebo B9, běžně nazývaného folát, nastává, když že tělo produkuje abnormálně velké červené krvinky, které nemohou správně fungovat. Červené krvinky přenášejí kyslík po celém těle pomocí látky zvané hemoglobin. Anémie je obecný termín pro menší množství červených krvinek, než je normální, nebo pro abnormálně nízké množství hemoglobinu v každé červené krvince. Existuje několik různých typů anémie a každý z nich má jinou příčinu, prozrazuje lékařka Meredith Goodwin.

Příznaky nedostatku vitamínu B12 nebo folátu

Vitamín B12 a folát plní v těle několik důležitých funkcí, včetně udržování zdravého nervového systému. Absence jednoho z těchto vitamínů může způsobit širokou škálu problémů, včetně:

  • Extrémní únavy
  • Nedostatku energie
  • Parestézie
  • Bolavého a zarudlého jazyku
  • Vředů v ústech
  • Svalové slabosti
  • Narušeného vidění
  • Psychických problémů, které mohou zahrnovat deprese a zmatenost
  • Problémů s pamětí, porozuměním a úsudkem

Některé z těchto potíží se mohou také objevit, pokud máte nedostatek vitamínu B12 nebo folátu, ale netrpíte anémií.

Kdy navštívit praktického lékaře?

Pokud si myslíte, že vás trápí nedostatek vitamínu B12 nebo folátu, navštivte praktického lékaře. Tyto stavy lze často diagnostikovat na základě vašich příznaků a výsledků krevního testu. Je důležité, aby anémie byla co nejdříve diagnostikována a léčena. Důvodem je to, že ačkoli se mnoho příznaků léčbou zlepší, některé problémy způsobené tímto stavem mohou být nevratné.

Fotografie: Pixabay

Příčiny nedostatku vitamínu B12 nebo folátu

Existuje řada faktorů, které mohou vést k nedostatku vitaminu B12 nebo folátu. Zahrnují perniciózní anémii, kdy váš imunitní systém napadá zdravé buňky ve vašem žaludku a brání tělu vstřebávat vitamín B12 z potravy. Nedostatek těchto vitamínů ve vaší stravě může nastat z důvodu veganské diety, pokud neužíváte doplňky vitamínu B12 nebo nejíte potraviny obohacené o vitamín B12.

Některé léky mohou ovlivnit, kolik těchto vitamínů vaše tělo vstřebá. Nedostatek vitamínu B12 i nedostatek folátu jsou častější u starších lidí a postihují přibližně 1 z 10 lidí ve věku 75 a více let a 1 z 20 lidí ve věku 65 až 74 let.

Léčba anémie z nedostatku vitamínu B12 nebo folátu

Většinu případů nedostatku vitamínu B12 a folátu lze snadno léčit injekcemi nebo tabletami, které chybějící vitamíny doplní. Doplňky stravy vitamínu B12 se obvykle nejprve podávají injekčně. Poté, v závislosti na tom, zda váš nedostatek vitamínu B12 souvisí s vaší stravou, budete potřebovat tablety B12 mezi jídly nebo pravidelné injekce. Tato léčba může být potřebná po zbytek vašeho života. Tablety kyseliny listové se používají k obnovení hladiny folátu.

Zdroj: Healthline