Přibývající věk přispívá k vzniku cervikální spondylózy. Mezi časté příznaky patří i brnění a ztuhlost

Fotografie: Depositphotos

Příznaky cervikální spondylózy můžete zaznamenat až v pozdějším věku, nejčastěji se vyskytují u osob nad 60 let. Přesto je ale dobré navštívit lékaře, který může pomoci se snížením bolesti.

Cervikální spondylóza je velice časté onemocnění, které se může skrytě vyvíjet několik let a plně se projevit v pozdějším věku, většinou u jedinců nad 60 let. Tento zdravotní stav je celkem běžný, protože je podmíněný věkem, jedná se o opotřebení páteřní ploténky na krku, kdy se ploténky zmenšují a přicházejí příznaky osteoporózy, jak říká doktor William Morrison.

Běžné příznaky cervikální spondylózy

Jak už bylo zmíněno, cervikální spondylóza se může vyvíjet několik let, aniž byste si toho vůbec všimli, proto většina lidí nemusí pociťovat žádné známky onemocnění. Přesto má cervikální spondylóza někdy na svědomí zúžení páteřního kanálu uvnitř obratlů. Tímto kanálem prochází mícha a nervové kořeny. Jakmile dojde ke zmenšení tohoto prostoru, můžete si všimnout několika typických příznaků:

  • brnění,
  • necitlivosti nebo slabosti v horních i dolních končetinách,
  • ztuhlého krku,
  • bolesti v zadní části hlavy.

Další známky rozvoje cervikální spondylózy

Příznaky se mohou pohybovat od mírných až po závažné. Kromě bolesti kolem lopatky a mravenčení v oblasti ramen a paží, jež se mohou objevit i u jiných onemocnění, například u špatného krevního oběhu, o kterém na webu ZdravéStravování také píšeme, se můžete setkat i s méně běžnými symptomy cervikální spondylózy, a sice špatnou koordinací, jež má za následek potíže s chůzí a rovnováhou, a také ztrátou kontroly nad močovým měchýřem nebo střevy. V takových případech je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

vyšetření u lékaře
Zdroj: Freepik

Příznaky fibromyalgie není dobré podceňovat. Může vést až k nekončící únavě a vyčerpání

Healthline radí, že jakmile taková nepohodlí naruší váš každodenní život a vy nebudete schopni vykonávat běžné úkoly a povinnosti, je nezbytné, abyste kontaktovali svého lékaře, který na základě příčiny problémů nastaví vhodnou léčbu. Přestože je cervikální spondylóza nejčastěji důsledkem přirozeného procesu stárnutí, léčba může alespoň snížit výskyt nepříjemných příznaků, jako je bolest a ztuhlost.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]